Momentka z benzinové pumpy při cestě na sever. Krásná dívka s mobilním telefonem na vysokých podpatcích v kamčatské divočině. Budoucnost dívky se odráží ve stínu…

Kamčatka očima fotografujícího právníka

Právník Čestmír Kubát byl v letech 2014 a 2016 na výpravě na ruské Kamčatce, a fotografoval tam. Pár snímků poskytl i Haló novinám, aby se s nimi mohly podělit se svými čtenáři.

První cesta vedla na řeku Načiki, kterou na dvou člunech s přáteli splul až do Tichého oceánu. V roce 2016 cestovatelé změnili pojetí a utábořili se na jednom místě na řece Uka, odkud se hvězdicovitě vydávali do okolí. Autorovi snímků se podařilo zachytit krásné přírodní scenérie krajiny nepoznamenané lidskou činností, přivezl si také fotografie zvířat, která se dosud nesetkala s člověkem. Na ukázku vám jich pár předkládáme. V roce 2014 se Čestmírovi Kubátovi nepodařilo nafotit medvěda, o dva roky později se však na něj usmálo štěstí.

(red)

Popisky k fotogalerii níže:

1 - Pohled při příletu z paluby letadla na pobřeží Beringova moře u Petropavlovsku Kamčatského (2014)

2 - Celá Kamčatka je sopečného původu a mnoho sopek je dosud činných. Také pohled z letadla před přistáním v roce 2014.

3 - Samice orla kamčatského, u níž rozpětí křídel dosahuje 2,5 metru. Samice jsou o třetinu větší než samci a mají výraznější zbarvení – jsou na vrcholu potravního řetězce.

4 - Na Kamčatce se člověk setká s jednoduchými geniálními věcmi každodenní potřeby. Toto je nádoba na mytí rukou, pod ni pouhým nadzvednutím uzávěru vytéká voda a zbylá zůstává čistá.

5 - Mladá medvědice u tábora výpravy v roce 2016 se poprvé setkala s člověkem. Odměnila fotografa krásnými snímky. Po nocích brouzdala okolo tábora, lovila lososy a říkali jí Máša.

6 - Liška Bystrouška také evidentně neměla zkušenost s člověkem. Procházela se mezi lidmi, jako by tam nebyli, a až když jí hodili kus lososa, začala se bát o rybu.

7 - Delta Načiki před vyústěním do Tichého oceánu už byla klidná…

8 - Medvěd kamčatský patří k největším hnědým medvědům. Je to úžasné rychlé, inteligentní a silné zvíře. Člověku se vyhýbá, chce mít svůj klid. Ale medvědí stopy jsou všude.

9 – Jako z filmu Cesta do pravěku

10 - Kamčatská krajina je velmi proměnlivá a vodnatá. Tato malebná jezírka jsou však zpravidla sirnatá a bez života.

11 - Štěňátko lajky pokaždé potěšilo svou roztomilostí.

12 - Jikry se nejprve odblaní, na pět minut ponoří do nálevu slaného tak, že se v něm začne vznášet brambora…

13 - Pak se jikry scedí převalováním v gáze a jako červený kaviár se uloží do sklenice nebo přímo podává.

14 - Na Kamčatce jsou mnohem větší výkyvy v počasí než u nás. Ke konci zářijového pobytu v roce 2016 začalo v noci mrznout.

15 - Neznámá řeka z vrtulníku. Její koryto se v krajině přirozeně utváří a mění.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


libjara
2018-07-19 10:32
Ta dívka? No přece západní móda proniká i na Kamčatku. Svět se
"sám od sebe" globalizuje....
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.