Pavla (vlevo) při diskusi se studenty

Ženy zvládají propuštění z věznice hůř než muži

Pro ženy, které opustily vězení a jsou z malé obce, je psychicky náročné zvládat pohledy a poznámky ostatních. Zvlášť, když mají děti. Spadnout znovu do trestné činnosti lze snadno. Takže, pokud rodina ženu přijme a nebyly přerušeny vzájemné vztahy, ještě není vyhráno - pro ženu je traumatizující, že ostatní na ni hledí jako na tu, která selhala. Mnohdy proto potřebuje začít úplně znovu, někde, kde ji nikdo nezná. Snažíme se v tom ženám pomáhat, máme ale omezené prostředky, proto stále jednáme s příslušnými úřady o přidělení budovy pro takovéto ženy, které by se díky tomu mohly lépe vrátit do společnosti bez traumatizování okolím.

Jeden příběh za všechny. Pavla se vrátila po osmi letech z výkonu trestu. S tím, že jediný, kdo jí zbyl (a to měla velké štěstí), byla její babička. Bydlela ale na malém městečku a samozřejmě, že během dlouhých let se babička podřekla, že její vnučka je ve výkonu trestu. Když se Pavla vrátila na svobodu a nastěhovala k babičce, začalo se mezi místními povídat: »To je ta, co byla zavřená.« Pavla na tom po dvou měsících byla psychicky tak špatně, že babičce poděkovala za střechu nad hlavou, ale řekla, že tu bydlet nemůže, a odjela do Prahy s myšlenkou, že tam to nějak půjde. Téměř rok se Prahou potloukala po různých brigádách a ubytovnách, než jí někdo, když přespávala na lavičce, řekl o spolku Šance na návrat. Spolek jí zajistil psychologickou pomoc a začal s ní komplexně pracovat…

V současné době má Pavla bydlení, novou práci a našla nový smysl svého života. Všem dalším vzkazuje: »Kdybych se dostala ke spolku dříve, ušetřilo by mi to spoustu trápení.« Dokonce nám pomáhá při besedách se studenty, a to v rámci osvěty mládeže a prevence kriminality. Pomáhá to jim i jí.

Petr URBAN, ředitel spolku Šance na návrat

FOTO - archiv spolku Šance na návrat


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

Petr URBAN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.