Ilustrační FOTO - Haló noviny

Předvolební populismus lidovců

Záměr lidovců otevřít otázku výsluh pro strážníky městské policie označil místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Zdeněk Ondráček (KSČM) za předvolební populismus. Nejedná se podle něj o systémové řešení.

Strážníci dosud výsluhy po odpracování určitého počtu let nemají, státní policisté ano. Náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL) novinářům řekl, že i když městská policie každý rok nabere desítky nových strážníků, stále je jich nedostatek. Mnoho jich totiž podle něj odchází i kvůli výsluhám k jiným bezpečnostním složkám.

Místopředseda lidové strany Jan Bartošek uvedl, že otázku výsluh projedná ve sněmovním bezpečnostním výboru. »Otázku výsluh pro městskou policii vezmu jako téma na bezpečnostní výbor Sněmovny a otevřu to. Považujeme za důležité, když města investují prostředky do této oblasti, aby ti lidé byli motivovaní to městu vrátit a neodcházeli jinam,« řekl novinářům.

Aktivitě lidovců v tomto směru se podivil místopředseda výboru Zdeněk Ondráček. »Lidovci o této otázce dosud nikdy nehovořili. Je zajímavé, že to chtějí otevřít nyní, před volbami. Je to předvolební populismus s cílem oslovit určitou skupinu lidí. Nebráníme se případné diskusi, ale nevidíme to jako systémové řešení,« reagoval Ondráček pro náš list.

Výsluhy by měl hradit stát

Státní policii zřizuje stát, městskou policii město. Například Městská policie Brno má bezmála 490 strážníků, jejich počet chce v posledních letech zvýšit na 541. I když jich podle mluvčího Jakuba Ghanema za uplynulý rok 36 přijala, 35 strážníků odešlo. »Navýšili jsme asi o stovku tabulkové počty strážníků, vyčlenili jsme na to peníze, dvakrát jsme zvedali finanční prostředky pro platy, takže se dá říct, že jsou na tom strážníci s platem jak státní policisté. Stejně ale, když nějaké nové vychováme, velké množství jich odchází,« uvedl Hladík. Podle něj už tedy není důvodem vždycky plat, ale často výsluha. »Zatímco jiné složky dostávají třeba po 15 letech výsluhu, u městské policie ne. Chtěli bychom komunikovat, zda by i strážníci mohli dostat výsluhu ze strany státu,« dodal. V případě zavedení výsluh, by je tak podle něj měl hradit stát, nikoli města, která už mají náklady na pokrytí mezd.

»Strážníci jsou zaměstnanci měst a obcí, nikoli státu, a pokud jim zaměstnavatel chce dát nějaký benefit, tak jim ho dát může, v tom mu nebrání zákoník práce ani dnes,« míní Ondráček. Problém je podle něj mnohem složitější, než na první pohled vypadá. Poukázal mj. na fakt, že ne každá obec si zřizuje městskou policii, nebo na to, že strážníci jsou jednou se složek IZS, a tak by o náhrady mohly usilovat i další jeho složky.

Nemyslí si, že důvodem nedostatku strážníků jsou pouze platy nebo chybějící výsluhy, jak to tvrdí lidovci. »Ale pokud by to mělo být jenom o platech, ty jsou věcí zřizovatelů městské policie, a to jsou města a obce. Lidovci jsou v čele několika měst a obcí, tak jim přece nic nebrání, aby vytvořili lepší pracovní podmínky strážníkům a dali jim vyšší platy,« dodal Ondráček

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 37 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2018-08-08 12:25
Zdeňkovi Ondráčkovi chci jen na okraj připomenout,že tento zlodějský
režim dluží mnoha bývalým příslušníkům Bezpečnosti, i Policie
mnohé peníze za výsluhy, které jsou zakotveny i v současné
Ustavě.Jako "dávka" výmysla jsou nezcizitelné, nechuť k
výplatě je odůvodněna politickými výmysly a nesmysly. Bravo!
Myslím, že je na čase připravit zbrusu nový "Katstrofický"
scénář. Předpokládám, že si současní zloději již nahrabali dost.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.