Ilustrační FOTO - Pixabay

Inflaci zvyšují zejména ceny za bydlení

Spotřebitelské ceny se v červenci podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšily proti stejnému měsíci minulého roku o 2,3 procenta. V červnu činil meziroční růst 2,5 %.

Červencový výsledek byl podle statistiků ovlivněn zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle rekreace a kultura. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje přešly ceny zeleniny z růstu o 8,5 % v červnu v pokles o 7,4 % v červenci a ceny cukru prohloubily svůj pokles na -23 % (v červnu -13,6 %). V oddíle rekreace a kultura došlo ke zrychlení meziročního cenového růstu především vlivem cen dovolených s komplexními službami, které v červenci vzrostly o 12,6 % (v červnu o 2,5 %). V oddíle odívání a obuv se v červenci prohloubil pokles cen oděvů na -2,2 % (v červnu -1,7 %).

Celkově měly na meziroční zvyšování cenové hladiny v červenci nadále nejvyšší vliv ceny za bydlení. Nájemné z bytu vzrostlo o 3,2 %, vodné o 1,8 %, stočné o 1,3 %, cena elektřiny se zvýšila o 5,1 %. Mírně klesly jen ceny zemního plynu (o 0,8 %) a tepla a teplé vody (o 0,2 %).

Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů vzrostly o 12,6 %. Vliv na zvýšení inflace měly také ceny v oddíle rekreace a kultura (růst o 3,1 %) a v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde vzrostly ceny lihovin o 2,8 %, vína o 2,1 %, piva o 1,2 % a tabákových výrobků o 3,6 %.

Na meziroční snižování cenové hladiny naopak nejvíc působily ceny v oddíle odívání a obuv (pokles o 1,3 %). V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny prakticky stagnovaly (pokles o 0,1 %).

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek považuje červencový pokles cen potravin za přechodnou záležitost. »Letošní vedra a sucho v Evropě se na cenách potravin časem projeví,« dodal.

Analytik Generali Investments Radomír Jáč pak očekává novou vlnu cenových tlaků na počátku roku 2019.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,6 % a ceny služeb o 3,5 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v červenci 2,3 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.