Ilustrační FOTO - Haló noviny

Kolik může stát úmrtí Čecha v zahraničí

Pojišťovny každoročně v letní sezoně řeší několik úmrtí českých turistů v zahraničí a mnoho desítek repatriací ostatků či zraněných lidí. Převozy stojí od desítek tisíc při cestě sanitkou až po miliony při leteckém transportu. Pojištění smrti včetně repatriace je součástí cestovních pojištění u všech velkých pojišťoven.

»Každou letní sezonu řešíme s klienty zejména potíže spojené s úrazy a nemocemi, setkáváme se však i se smrtelnými případy. Během loňské dovolenkové sezony jsme řešili pět úmrtí a 40 repatriací ze zhruba patnácti stovek případů,« řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Náklady se ročně pohybují v milionech korun. Částky za repatriace sanitkou jsou v řádech desítek tisíc korun, je-li třeba vypravit letecký speciál, pak jde o statisíce až jednotky milionů korun. Nejčastějšími důvody repatriace jsou úrazy hlavy a mozku, polytraumata, komplikovanější zlomeniny končetin a úmrtí.

Allianz každoročně zprostředkovává a platí návrat do vlasti několika desítkám lidí. Náklady se liší podle toho, jestli jde o repatriaci leteckou nebo pozemní, cestuje s klientem sestra nebo i lékař a zda pro něho v letadle stačí vyhradit pouze jedno sedadlo nebo jako například při poranění páteře potřebuje více prostoru, a tudíž více sedadel. »Letecky jsme předloni přepravovali do vlasti dva turisty, loni jich bylo osm a letos zatím jednoho,« uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Průměrná cena pozemní repatriace ostatků se pohybuje kolem 100 000 Kč, u leteckých repatriací zemřelých je průměrná cena kolem 150 000 Kč, doplnila mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. Podstatnou část ceny tvoří podle ní administrativní poplatky, ale záleží samozřejmě i na vzdálenosti. Nejdražší repatriace ostatků jsou z exotických zemí či zemí takzvaného třetího světa, kdy se průměrná cena pohybuje kolem 300 000 Kč.

Konkrétní případ uvedla například z Maroka, kde měl klient nehodu na motocyklu. Byl hospitalizován, ale úroveň péče v zařízení nedosahovala potřebné úrovně, a tak byl následně přepraven leteckou ambulancí zpět do ČR k další léčbě. Cena letecké repatriace činila 851 000 Kč a cena poskytnutí základní péče v Maroku zhruba 70 000 Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.