Ilustrační FOTO - Haló noviny

Šikana kvůli autolékárničkám snad skončí

Povinná výbava vozidel by se měla od října zmenšit.

Nově by už v automobilech nemusely být náhradní žárovky nebo pojistky, řidiči navíc již nebudou muset měnit lékárničku po vypršení doby použitelnosti. Návrh změn představilo ministerstvo dopravy. Změny vyhlášky ještě projedná Legislativní rada vlády.

»Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už ji nebude nutné měnit kvůli expiraci,« uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). V lékárničce již nebudou nutné nůžky, které se podle ministerstva příliš nevyužívaly.

Návrh ministerstva také zjednodušuje povinnost mít ve vozidle náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu. »Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky,« dodal Ťok.

Autolékárničky bylo dosud nutné po vypršení jejich trvanlivosti vyměnit, jinak řidičům hrozila při silniční kontrole pokuta až 2000 korun. Autolékárnička dosud musí obsahovat obvazy, hladkou náplast i s polštářkem, škrticí obinadlo, plastovou roušku, pryžové rukavice, isotermickou fólii a zahnuté nůžky. Pokuta řidičům hrozí i v případě, kdy je prošlý pouze jeden z komponentů.

V povinné výbavě autolékárniček byly dříve třeba i resuscitační maska a leták o poskytování první pomoci. Ty nejsou povinné od roku 2011.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2018-08-10 15:39
Oni si zase ti naši pomáhači a chrániči něco vymyslí na čem budou
šikanovat řidiče a hlavně rejžovat na pokutách.Ješte že jestvuje
institut GIBS ze které mají respekt.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.