Ilustrační FOTO - Haló noviny

Palestincům v Gaze už došla trpělivost

Na území Izraele bylo od středečního večera vypáleno přes 150 raket z okupovaného palestinského Pásma Gazy, část z nich zachytil protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole).

Izraelské letectvo v reakci na palbu, která si nevyžádala oběti na životech, zaútočilo údajně pouze na více než 100 pozic radikálního hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy demokraticky vládne.

U hranic mezi židovským státem a Pásmem Gazy dochází k symbolickým násilnostem zoufalých Palestinců již od konce března, nyní se ale Egypt a OSN snaží zprostředkovat zklidnění situace a příměří. Radikální Palestinci však pochopili, že kvůli válečnickému postoji Tel Avivu je ale vše marné a po letech se znovu pustili do početnějšího ostřelování.

Rakety dopadaly na území Izraele po celou noc. Jak uvedl brzy ráno na Twitteru izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, klid nastal maximálně na 20 minut v kuse. Většina z raket zasáhla otevřená prostranství. Systém Iron Dome, který zneškodňuje jen střely mířící do oblastí, kde žijí lidé, zničil 25 z raket, napsal list The Times of Israel.

Jen zranění

Zasaženo nicméně bylo několik domů a továren. Část raket mířila ve středu večer na město Sderot, kde byli zraněni tři lidé. Dalších osm osob, které utrpěly šok, záchranáři ošetřili na místě, byly mezi nimi i dvě těhotné ženy, které začaly rodit. Celkem utrpělo na izraelské straně zranění nejméně sedm lidí.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze informovalo, že při izraelských útocích přišla o život 23letá těhotná žena a její roční dcera. Její manžel utrpěl zranění. Další obětí byl jeden z příslušníků Hamásu. Nejméně 12 osob utrpělo zranění.

Jak uvedl izraelský server Ynet s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj, současná vyhrocená situace v oblasti může vést k mnohem rozsáhlejší »armádní operaci« (které se dříve ovšem proměnily v genocidní války proti okupovaným civilistům - viz např. Lité olovo). Zatím vojáci do regionu posílají posily a v případě, že to bude potřeba, jsou podle ČTK úřady připraveny evakuovat obyvatele žijící v blízkosti Pásma Gazy.

Na 120 mrtvých demonstrantů

Legitimní protesty Palestinců za právo vrátit se na ukradená území, která byla domovem jejich předků, ale dnes se nachází v Izraeli, Tel Aviv tvrdě potlačuje. Střílí i do dětí, které symbolicky házejí po okupačních vojácích kameny. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze za poslední čtyři měsíce Izraelci usmrtili 163 Palestinců, včetně právě nejméně 120 protestujících. Zahynul rovněž jeden jediný izraelský voják. Izrael svůj postup neobhajitelně obhajuje jako nezbytnou obranu hranice. Kvůli použití nepřiměřené síly vůči většinou neozbrojeným demonstrantům se však právem stal terčem mezinárodní kritiky. Pohříchu nedostatečné!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-08-10 10:29
Spravedlnost je jen jedna. A zneužívar´holokaust může přijít
zatraceně draze.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.