Ilustrační FOTO - Pixabay

Protesty námezdních dělníků

Více než 200 afrických námezdných dělníků ve středu v jižní Itálii protestovalo proti špatným podmínkám, kterým čelí při sezónní práci v zemědělství. Informovala o tom italská média.

Protestní pochod do města Foggia vyvolala smrt jejich 16 kolegů, kteří v sobotu a v pondělí zemřeli při automobilových nehodách. V obou případech se srazil nákladní vůz převážející rajčata s dodávkou, která vezla dělníky po práci domů.

Už žádné otroctví!

Dvě stovky manifestantů vyšly do města Foggia, hlavního města jihoitalského regionu Apulie, z deset kilometrů vzdáleného tábora, který je známý pod označením Velké ghetto. »Už žádné otroctví!« skandovali námezdní dělníci při cestě venkovskými silnicemi.

Protestující pocházeli veskrze ze subsaharské Afriky. Tvrdí, že jejich práce není regulovaná, čehož využívají náboráři, kteří je v přeplněných dodávkách převáží z farmy na farmu, aniž by jim dali jakoukoli pracovní smlouvu. Zprostředkovatelé práce jsou podle nespokojených dělníků napojeni na organizovaný zločin.

»Nakládají s námi jako s otroky, ale jinou možnost nemáme,« řekl 28letý Ibrahim Sissoko z Mali, který do Itálie přišel v roce 2015. »Jiná práce tady pro nás není, oni to vědí, a tak toho zneužívají,« dodává. Většina z námezdních dělníků v zemi přitom pracuje legálně, napsal zpravodajský server BBC.

Za 100 kil jedno euro...

V italském zemědělství pracují každý rok při sklizni tisíce cizinců. Někteří z nich podle BBC dostanou za 100 kilogramů nasbíraných rajčat pouze jedno euro (25,6 Kč). Agentura Reuters uvedla, že sezónní pracující pobírají tři eura (76,8 Kč) za hodinu, což je méně než polovina minimální mzdy, kterou pro pracovníky v zemědělství stanovuje zákon.

Italská vláda sice tento týden slíbila, že proti zneužívání námezdných dělníků v zemědělství zakročí, ale obdobné sliby v minulosti dosud vyzněly do prázdna, napsala podle ČTK agentura Reuters.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-08-11 20:38
Merkelová: "Budeme neuvěřitelně obohaceni." Ano, budou,
právě tímto způsobem.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.