Ilustrační FOTO - Haló noviny

Když Bakala nepřijde, komise se obrátí na policii

Pokud se finančník Zdeněk Bakala nedostaví před sněmovní vyšetřovací komisi prověřující privatizaci těžební firmy OKD, komisi nezbude než požádat o součinnost policii. Poslanci by o tom měli rozhodnout dnes.

Právě na dnešní den si komise Bakalu pozvala. Ten už ale začátkem srpna prostřednictvím svého mediálního zástupce oznámil, že se před komisi nedostaví. Předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) novinářům řekl, že Bakala byl povolán k podání svědecké výpovědi a že komise má pouze jednu pravomoc, a to nechat ho případně předvést policií. »Takže pokud se zítra (v úterý) nedostaví v daný termín nebo nedorazí nějaká žádost o stanovení náhradního termínu s omluvou, tak samozřejmě nám nezbývá nic jiného než požádat o součinnost Policii České republiky,« řekl Černohorský. Dodal, že k rozhodnutí se bude hlasováním vyjadřovat celá komise, protože potřebuje formální dokument, kterým se na policii obrátí. »My můžeme vyzvat k součinnosti Policii České republiky. To, jak to zařídí Policie České republiky, to už nechám na ní,« uvedl.

Člen komise Leo Luzar (KSČM) našemu listu potvrdil, že pokud se dnes Bakala nedostaví, žádost o součinnost policie podpoří. »Jedná se o pohrdání občany ČR oprávněně žádajícími zjistit, proč se vše v OKD stalo. Nikdo snad nepochybuje, že privatizace byla zlodějna a pokud pan Bakala tvrdí, že on nic, on muzikant, tak je ještě větší pokrytec, než jsem si myslel. Buď nemá co skrývat a přijde vypovídat před vyšetřovací komisi, nebo má, a potom jsem pro jeho předvedení příslušnými orgány,« řekl Luzar.

Bakala se obává zneužití výpovědi

Bakala začátkem srpna prostřednictvím svého mediálního zástupce oznámil, že se před komisi nedostaví. Komise podle něj není nestranná a svým zaměřením zasahuje do probíhajícího soudního řízení. Proto se obává toho, že by jeho výpověď byla zneužita k dalším politickým tlakům na soudní projednávání případů souvisejících s OKD.

Černohorský to ale odmítá. »Vyšetřovací komise zkoumá celé záležitosti od ztráty majority podílu, až po pád společnosti OKD. A nelze odepřít svědeckou výpověď kvůli tomu, že probíhá souběžně ještě soudní jednání, které se zaobírá pouze menšími částmi celého příběhu,« řekl.

Bakalova investiční skupina RPG Industries koupila OKD od společnosti Karbon Invest krátce poté, co tato firma získala důlní společnost od státu. Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD. Výsledky má předložit plénu na podzim.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-08-15 07:44
Jak říkám. Někdo, a to ne robinsonův Pátek, by ji měl mít
staženou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.