Ilustrační FOTO - Pixabay

Česká ekonomika na hranici svých možností

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu meziročně o 2,3 procenta a oproti předchozímu kvartálu se zvýšil o 0,5 %.

»V mezičtvrtletním srovnání si tak ekonomika stále udržuje svou výkonnost, meziročně však došlo kvůli vysoké srovnávací základně k poklesu dynamiky růstu,« uvedli statistici.

Hlavní ekonom společnosti ING Jakub Seidler upozornil, že předběžné údaje mírně zaostaly jak za odhadem trhu, tak odhadem České národní banky a ministerstva financí.

Pro pozitivní vývoj ekonomiky měla podle statistiků nadále klíčový význam domácí poptávka. K růstu HDP nejvíce přispěly spotřební výdaje domácností následované investičními výdaji podniků. Kladný příspěvek k vývoji HDP zaznamenal také zahraniční obchod. K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvýrazněji přispěl zpracovatelský průmysl a odvětví obchodu a stavebnictví.

Zaměstnanost oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 1,9 % a ve srovnání s předchozím kvartálem byla vyšší o 0,6 %.

Údaje podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové dokazují, že se ekonomika v tomto hospodářském cyklu už dostala za svůj vrchol. »Vláda, obce i kraje tudíž musí počítat s tím, že nárůst příjmů jejich rozpočtů už nebude takový, na který byly na vrcholu konjunktury zvyklé,« uvedla.

Také podle analytika ČSOB Petra Dufka se česká ekonomika již fakticky dostává na hranici svých možností, takže vlastně ani prostor zrychlovat nemá. »Úspěšné firmy jedou na plno a na další expanzi nemají v danou chvíli ani technologie, ani zaměstnance,« uvedl pro Haló noviny Dufek.

HDP představuje celkovou peněžní hodnotu všech výrobků a služeb vytvořených na určitém území za dané období. Rychlý odhad HDP pouze nastiňuje, jakým tempem ekonomika pravděpodobně rostla. Spolehlivějším ukazatelem vývoje tuzemského hospodářství bude až pozdější zpřesněný odhad.

U sousedů nad očekáváním

Ekonomika eurozóny ve 2. čtvrtletí podle Eurostatu vzrostla mezičtvrtletně o 0,4 %, stejným tempem jako v prvním kvartálu. V meziročním srovnání se HDP eurozóny zvýšil o 2,2 %. Tempo růstu tak zpomalilo z 2,5 % v 1. čtvrtletí. Ekonomika celé Evropské unie vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,4 % a v meziročním srovnání se zvýšila o 2,2 %.

Slovenská ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o jedno procento, stejného mezikvartálního tempa růstu dosáhla po revizi údajů i v 1. čtvrtletí. Ve svém rychlém odhadu to uvedl slovenský statistický úřad.

Tempo meziročního růstu HDP Slovenska zrychlilo na 4,1 z 3,6 % v 1. čtvrtletí. HDP země tak rostl nejrychleji od konce roku 2015 a vývoj byl lepší než odhady analytiků.

První odhad vývoje ekonomiky ve 2. čtvrtletí ve Wiesbadenu zveřejnil i německý statistický úřad. Hospodářský růst Německa zrychlil proti 1. čtvrtletí z 0,4 na 0,5 %. I zde je to lepší výsledek, než se očekávalo, jak poznamenala agentura DPA.

Zlepšit výkon ekonomiky ve 2. kvartálu pomohla podle statistického úřadu pokračující chuť spotřebitelů nakupovat i zvýšené výdaje státu. Příznivě zapůsobily i větší investice podnikatelů do vybavení a do výstavby, než tomu bylo v 1. čtvrtletí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.