Ilustrační FOTO - Haló noviny

Prodej dieselů letos výrazně klesá

Podíl prodávaných osobních aut s naftovým motorem se letos v červenci propadl na méně než 27 procent. Loni ve stejném období to bylo o 11 procentních bodů více. Celkový prodej nových aut v České republice v červenci vzrostl o desetinu na rekordních 21 638 vozů.

Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Na poklesu podílu dieselů se podle odborníků projevují dozvuky aféry dieselgate i stále přísnější emisní normy, které zvyšují náklady na výrobu, a tedy i prodejní cenu naftových aut.

Naftové vozy musí mít například filtr pevných částic nebo stále častěji i systém AdBlue na vstřikování močoviny do výfukového systému, které vede ke snižování emisí ve výfukových plynech.

U některých značek tvoří diesely stále většinu prodávaných aut. Jde o prémiové výrobce, jako je Audi, BMW nebo Mercedes. Naopak například u Toyoty je podíl aut na naftu jen sedm procent, u Mazdy šest a u značky Kia 15 %. V případě Škody Auto je to letos 37 %, v červenci pak už jen 31 %. Firma přestává prodávat dieselové verze svých menších modelů Fabia a Rapid, protože se to ekonomicky nevyplatí. Místo toho chystá k benzinovým agregátům alternativu na CNG.

U některých výrobců zamíchala s prodejními a výrobními statistikami i nová pravidla homologace WLTP, která začnou platit od září. To vedlo k výrazné redukci nabízených variant například u Škody nebo Volkswagenu. Naproti tomu japonská Toyota uvádí, že novými homologacemi prošly všechny její vozy již v polovině letošního roku a žádný výpadek v nabídce se jí netýká.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-08-23 12:39
Co se nepochválit. Jako laik jsem to čekal už pár let!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.