Ilustrační FOTO - Pixabay

Státním lesům ukusuje ze zisku kůrovec

Státnímu podniku Lesy České republiky za letošní první pololetí klesl hrubý zisk o 38 procent na 1,77 miliardy korun. Loni v polovině roku činil hrubý zisk podniku 2,88 mld. Kč. Důvodem je podle Lesů ČR propad cen dřeva, kterého je kvůli kůrovci a živelním kalamitám na trhu velký přebytek.

Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Od 1. září se vedení podniku jako generální ředitel ujme Josef Vojáček, který byl dosud ředitelem Vojenských lesů a statků.

Tržby Lesů ČR do konce června meziročně klesly o 20 % na 4,68 mld. Kč z předchozích 5,85 mld. Kč. »Pokles tržeb souvisí s dramatickým pádem cen dřeva na středoevropském trhu. Čelíme bezprecedentnímu propadu často až o 60 %. S tím souvisí i pokles zisku LČR,« uvedl vedoucí odboru marketingu a komunikace Lesů ČR Ondřej Kopecký.

Nárůst těžby dřeva v pololetí o 22 % na 4,77 milionu kubíků je odrazem velkých kalamitních těžeb. »V lesích pod správou podniku se těží jen kůrovcem napadené dřevo, které musí co nejdříve z lesa pryč. Veškerá tato nahodilá těžba s sebou nese i vyšší náklady na těžbu i následné zalesňování,« uvedl Kopecký. V nižší tvorbě zisku se odrazil i růst osobních nákladů o 11 % na jednu miliardu korun.

Loni Lesům ČR klesl čistý zisk o 26 % na 3,08 mld. Kč z předloňských 4,16 mld. Kč. Představovalo to nejnižší zisk za posledních sedm let. Snížení zisku Lesy ČR přičetly hlavně poklesu tržeb za dříví o 722 milionů Kč a zvýšením tvorby rezerv o 206 mil. Kč.

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Největšími obchodními partnery Lesů ČR jsou skupina Uniles z holdingu Agrofert a dále firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Kloboucká lesní, Lesní společnost Ledeč nad Sázavou a Jihozápadní dřevařská.

Vojáček, který v čele Lesů ČR vystřídá Daniela Szóráda, nedávno uvedl, že koncepci rozvoje podniku chce založit na komunikaci s obchodními partnery, neziskovými organizacemi i dalšími hospodáři v krajině. Zakázky by se podle něj měly zadávat pružněji.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.