Ilustrační FOTO - pixabay

Nábor na těžbu dřeva i v Pobaltí?

Kapacity na likvidaci kůrovcové kalamity bude státní podnik Lesy České republiky hledat i v zahraničí. Techniku a lidi bude kromě okolních zemí poptávat například i v pobaltských státech.

Prohlásil to nový generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Obchodní model podniku hodlá Vojáček doplnit o další nástroje, aby bylo zadávání prací pružnější.

Lesy ČR podle Vojáčka již oslovují české zastupitelské úřady a inzerují v zahraničním tisku. »Hledají se veškeré možné volné kapacity k tomu, aby se likvidace kalamity zrychlila,« řekl. Zdůraznil, že žádná řešení, která by vedla ke konci současného stavu v horizontu měsíců či jednotek let, neexistují. »Je to běh na dlouhou trať,« řekl.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) uvedl, že Vojáček do čela Lesů ČR nastupuje jako krizový manažer. »Má za úkol vyvést Lesy ČR z nelehké situace, z dopadu klimatických změn, jejichž výsledkem je kůrovcová kalamita,« řekl ministr. Vojáčkovým úkolem je podle něj také personální a finanční stabilizace podniku.

V obchodním modelu Lesů ČR, který je postavený na společném soutěžení těžebních a pěstebních prací a prodeje dřeva, Vojáček podle svých slov revoluci dělat nehodlá. »Obchodní model chci doplnit o další nástroje a vytvořit mix všech možných zákonných způsobů zadávaní veřejných zakázek a odbytu dřevní hmoty, aby je bylo možné kombinovat podle toho, zda jde o kalamitní či nekalamitní období,« řekl.

Obchodní model by chtěl například rozšířit o zavedení takzvaných rámcových smluv na těžební a pěstební činnosti. Zadávání prací předem osloveným firmám prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění, hodlá využívat jen v krajním případě, například při větrné kalamitě.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.