Ilustrační FOTO - Haló noviny

Žádné nucení

Jednotlivé členské státy Evropské unie by neměly být na základě většinového hlasování nuceny k přijímání uprchlíků. V rozhovoru poskytnutém nedělnímu vydání listu Bild to řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. EU by podle něj neměla dopustit, aby ji migrace nadále rozdělovala. Země, které uprchlíky přijímat nechtějí, by ale podle Maase měly pomáhat jinak. Třeba přímo v Africe.

»Nebylo by to rozumné,« odpověděl Maas na otázku, zda by měly být jednotlivé členské státy nuceny k přijímání uprchlíků na základě většinového hlasování v Radě EU. »Neměli bychom připustit, aby migrační otázka nadále rozdělovala,« dodal. Řešením situace, v níž se některé státy EU včetně V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) brání přijímání migrantů, by podle šéfa německé diplomacie mohlo být to, že tyto státy budou pomáhat jinak. »Kdo nechce přijímat uprchlíky, musí převzít odpovědnost jinde. Např. přímo v Africe v boji s příčinami toho, proč lidé prchají,« uvedl Maas. Situace, kdy byly některé členské země v otázce migrace přehlasovány, nastala v září 2015. Ministři vnitra EU tehdy schválili kvóty na přerozdělení uprchlíků, kteří se nacházeli v Řecku a Itálii. Proti se postavila ČR, SR, Maďarsko a Rumunsko. Finsko se hlasování zdrželo. Maas se vyslovil i pro reformu zahraniční politiky EU. V té by na rozdíl od otázky migrace neměla být vyžadována při hlasování jednomyslnost. »Je moc důležité, abychom určitá zahraničněpolitická rozhodnutí v budoucnu nemuseli přijímat jen jednohlasně,« uvedl. »Většinové rozhodování nás chrání před tím, aby měly jiné mocnosti možnost koupit si jen jednu členskou zemi a tím vše zablokovaly,« dodal. Na reformě systému rozhodování o zahraniční politice by se prý mělo začít pracovat hned po volbách do Evropského parlamentu, které jsou příští rok v květnu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-09-07 00:26
Stejně je nám sem nastěhujou. Pak se jich budeme obtížně zbavovat.
Odsun jako v roce 1946.
hajek.jiri51
2018-09-05 12:57
Konečně. 5 minut po 12-té. To to ale trvalo!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.