EU chce zrušit letní čas

Tak nám bylo oznámeno, že vedení Evropské unie chce zrušit letní čas. Prý po konzultaci s občany. Tedy, byla možnost hlasovat na elektronické petici, pokud občan má e-mail a pokud se o tom dozvěděl. Na tuto možnost drtivá většina občanů EU nereagovala. Hlasovalo pouze 4,6 milionu lidí, v ČR 0,59 procenta občanů. Protože vedení EU dlouhá léta hrubě šlape po základních potřebách občanů členských států EU a ignoruje i četné masové protesty (i petice proti přijetí skandální smlouvy o ochraně investic se Spojenými státy americkými měla sice směrnicí EU požadované tři miliony podpisů, ale v rozporu s právem EU nebyla projednána), to sotva překvapuje, stejně jako že schválení zrušení letního času v Evropském parlamentu bude prý jen formalita. Stav europarlamentu je žalostný, velká část europoslanců je zcela mimo realitu. Občané, které mají zastupovat, jsou jim ukradení.

Tzv. letní čas byl zaveden jednak za první a za druhé světové války, jednak v roce 1979 ve snaze šetřit energii, drasticky zdraženou druhým ropným šokem. Současně měl umožnit lepší využití času občanů v letním období a prospět zdraví lidí.

Jak letní čas přispěl k úsporám paliv a energie, nevíme. Žádná solidní studie na toto téma zpracována nebyla a podle všeho ani nikomu nechybí. Smutné, ale typické.

Že letní čas umožnil občanům lépe využívat denní světlo, je neoddiskutovatelné. Tedy, vedení EU o tom zřejmě nemá ani tušení, jinak by nemohlo navrhovat jeho zrušení.

Pokud jde o dopad zavádění letního času na zdraví lidí, odborný názor prý chybí. Člověk byl vždy tvor denní. Optimální bylo, když mohl vstávat za svítání a jít spát za soumraku, což ne vždy bylo reálné a s rozvojem společnosti se reálnost toho dále snižovala. Drtivá většina občanů uvítala možnost mít v letním období o hodinu déle denní světlo večer a ráno ho mít až o hodinu později, aby je předčasně nebudilo. Je dlouhodobě známo, že nejvíce jsou postiženi pracovníci nočních směn.

Jistě, jsou i odpůrci, někomu nemusí dvojí změna času v roce vyhovovat a někdo je věčný stěžovatel nebo hypochondr. Tito lidé, drtivá menšina, plní léta noviny svými stížnostmi na každoroční zavádění a rušení letního času. Spokojená většina mlčí. Dvojí posun času o hodinu je drobností proti práci na nočních směnách, bez které se také, žel, neobjedeme. Této drtivé menšině na základě zcela nereprezentativního průzkumu vyšla Evropská komise vstříc, předstírajíc demokracii a veřejné blaho. Zcela zásadně nereprezentativní průzkum se nestyděla vydat za názor a požadavek veřejnosti. Pokud chce znát názor občanů EU, není nic jednoduššího než tuto otázku položit v referendu, součásti eurovoleb příští rok v květnu.

Jan ZEMAN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 18 hlasů.

Jan ZEMAN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jocky
2018-09-09 18:40
Tak nevím, o čem je v glose řeč, ve zprávách především zaznělo,
že návrh EU je nechat nastálo čas, jenž označujeme jako
"letní". Krom toho nemyslím, že - když pominu samu myšlenku
na zrušení časové změny - že je to jen v kompetenci byrokratů z
Bruselu, jinak by nezaznívaly třeba návrhy na sjednocení časového
pásma Iberského poloostrova. Ale hlavně, kdyby EU padla zítra, je to
skoro pozdě - kdy už konečně lidem dojde, že celá EU je jen
dokonalejší nástroj kapitálu na jejich vykořisťování?
hajek.jiri51
2018-09-05 14:08
4 miliardy let to nikomu nechybělo ...
pleningeri
2018-09-05 09:21
Když tak moc vedení EU vadí posun místního času na letní a zpět,
jsem zvědav kdy zruší lety delší než je jedno časové pásmo, aby se
cestující vyvarovali podobného "šoku", který musí
absolvovat v březnu a říjnu. Zmizí "uhlíková stopa", ...
Velmi dobře placený aparát EU nemá zřejmě do čeho
"píchnout".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.