Poslanec Zdeněk Ondráček. FOTO - Haló noviny

Výbor začal jednat o Ondráčkovi

Policejní žádost o vydání poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) k trestnímu stíhání začal včera projednávat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Případ se týká Ondráčkových výroků vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi.

Výbor debatu po zhruba 45 minut dlouhém jednání přerušil do 25. září, na kdy byli pozváni vyšetřovatel případu a státní zástupce. Poslanci do té doby mají příležitost nahlédnout na policii do spisu. »Výbor se rozhodl, že požádá o možnost nahlédnutí do spisů, která nám má být umožněna. Požádal o zbavení mlčenlivosti policejního vyšetřovatele a dozorujícího státního zástupce, vedl rozpravu nad rozsahem imunity a indemnity ve vztahu k jednání orgánů Sněmovny. A připomněli jsme si nález Ústavního soudu v této věci a stanovili jsme si termín dalšího jednání,« řekl po jednání výboru Haló novinám jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM).

Zpravodajem případu se stal poslanec Marek Benda (ODS). »Dohodli jsme se, že budeme chtít nahlédnout do spisu, součinnost máme předběžně dohodnutou. Mělo by být v tomto a příštích dvou týdnech umožněno,« sdělil Grospič po jednání novinářům.

Do Sněmovny dorazily anonymní e-maily, které podle kuloárních informací obsahují části spisu o Horáčkovi, který vedla StB. »Já to nemohu komentovat, protože jsem vázán mlčenlivostí, ale mohu potvrdit, že přišla řada dokumentů a se všemi byli členové výboru seznámeni,« uvedl Grospič s tím, že pokud nebudou součástí policejního spisu, nemohou být takové materiály předmětem rozhodování výboru.

Horáček podal na Ondráčka trestní oznámení začátkem letošního roku kvůli tomu, že ho koncem loňska nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou StB. Horáček jakoukoli spolupráci popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo.

Příštího jednání by se měl podle Grospiče kromě vyšetřovatele a státního zástupce účastnit i Ondráček. Jak rychle poté výbor dospěje k doporučení pro Sněmovnu, bude podle něj záležet na zpravodajské zprávě a dalších záležitostech.

Místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN) označil případ obecně za vážný. »Narážíme na hranici poslanecké indemnity, tedy imunity na projevy. Rozhodnutí výboru a Sněmovny bude vytvářet určitou zvyklost,« podotkl. Poukázal taky na to, že Horáček by mohl žádat zadostiučinění v civilním procesu. Civilní žalobou by záležitost řešil Miroslav Kalousek (TOP 09). »Nikdy bych nepoužil trestní právo,« zdůraznil.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 17 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-06 13:26
Potrefení husa kejhá nejhlasitěji.
kafrmi
2018-09-06 11:47
No určitě nemělo pan Ondráček pravdu. Proto byly materiály Horáčka
skartovány, jako většiny přisluhovačů tehdejšího režimu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.