Odvážný Moore přirovnal Trumpa k Hitlerovi

Americký režisér Michael Moore ve svém novém provokativním dokumentu »Fahrenheit 11/9« přirovnává amerického prezidenta Donalda Trumpa k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, napsala agentura Reuters.

Snímek měl ve čtvrtek světovou premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Moore je velkým kritikem hlavy USA a už vloni ohlásil, že o Trumpovi chystá výbušný film.

Moore se v dokumentu věnuje okolnostem Trumpova zvolení do Bílého domu v roce 2016 a činí paralely mezi tehdejším děním v USA a nástupem Hitlera k moci ve 30. letech minulého století. V jednom okamžiku snímek např. ukazuje záběry z Hitlerových shromáždění překryté Trumpovými citáty, zatímco jeden historik mluví o tom, jak se silní muži dostávají k moci. Bílý dům do naší uzávěrky na žádost o komentář nereagoval.

»Zabývám se otázkou, jak jsme se k čertu do tohohle srabu dostali a jak z něj ven,« řekl před projekcí novinářům Moore. Svůj nový dokument označil za výzvu Američanům k akci. »Jsme ve válce, abychom získali naši zemi zpět. Každý, kdo toto nechápe, bude těžce zklamán tím, co se v zemi v následujících několika letech s Donaldem Trumpem stane,« dodal varovně.

Název Fahrenheit 11/9 podle ČTK odkazuje na časné ranní hodiny 9. listopadu 2016, kdy byl republikánský kandidát Trump oficiálně vyhlášen vítězem voleb. Vinu za Trumpův úspěch Moore přičítá široce rozšířenému přesvědčení, že vyhraje republikánova demokratická soupeřka Hillary Clintonová, osobním zájmům a americkým médiím, která poskytla Trumpovi nepochopitelně velký prostor.

Filmový a televizní režisér, scenárista, producent a spisovatel Moore patří k nejúspěšnějším, ale i (pro mainstream) nejkontroverznějším světovým dokumentaristům. V roce 2005 ho nicméně časopis Time zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí na světě.

V roce 2002 natočil Moore dokument Bowling for Columbine, v němž hledal příčinu toho, proč v USA tolik lidí sejde ze světa střelnou zbraní. Za tento sarkastický snímek obdržel Oscara v kategorii dokumentární film. Za dokument Fahrenheit 9/11 z roku 2004 (odhalující pozadí a nesrovnalosti teroristického útoku na budovy WTC v New Yorku 11. září 2001 a kritizující vazby nejen kontroverzně zvítězivšího republikánského prezidenta George Bushe ml. na rodinný klan bin Ládinů) získal Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes. Název odkazující na atentáty z 11. září si Moore vypůjčil z díla Raye Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita (v originále Fahrenheit 451). Jeden ze sloganů propagujících dokument byl »Teplota, při které hoří svoboda«.

Mezi další slavné Mooreovy dokumenty patří SICKO (kritizující šílené americké zdravotnictví a tzv. zdravotní systém) či O kapitalismu s láskou. Ten kritizuje zrůdný princip novodobého kapitalismu, kde jedno procento vyvolených řídí zbylých 99 procent (nejen) Američanů.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 21 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2018-09-09 08:16
Co mají Kennedy a King společného s Moorem, pane Hájku?
hajek.jiri51
2018-09-08 22:11
Pane Motle, já o koze vy o voze. V USA se za názor opravdu nikdy nikomu
nic nestalo. Kennedy taky asi jen nešťastně narazil do kulky
vypálené na oslavu jeho příjezdu do Dallasu. A Martinu Lutheru
Kingovi se přihodilo něco podobné. Nebo jistému Wallaceovi.
fronda
2018-09-08 21:38
Mně, když už, Hitlera připomíná Obama. A Clintonová Himmlera.
Sarkozy pak Paveliče, Cameron Antonesca. Vzpomeňme mj. na Libyi a Sýrii.
Co se vyklube z Trumpa, to je věštění z křišťálové koule. Snad
Adenauer?
o.motl
2018-09-08 14:04
Pane Hájku, co se stalo Moorovi za to, že natočil Fahrenheit 9/11,
zavřeli ho, zakázali mu natáčet? Nebo se snad stal obětí
zinscenované autonehody, jak tu o metodách vrahů z Wall Streetu fabuluje
Janouch?
hajek.jiri51
2018-09-08 12:20
Pane Motl, vy jste asi ještě nedostal přes ..., když se tak ptáte.
Jinak by ale taky Moore, pro úplnost, mohl taky natočit dokument o
Klintonce a jejím klanu a odpovědět si na otázku, proč nevyhráli
volby "Demokrati". A osvětlit taky při té příležitosti
trochu i "záhadu" Sanders.
o.motl
2018-09-08 10:42
Co je na tom odvážného?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.