Kterak zůstat v obraze

Nedávno jsem se při jízdě pekingským metrem stal znenadání svědkem celkem vypjaté situace. Cestoval jsem pár stanic, zahleděn jako všichni pasažéři do světelného displeje mobilu, když v tom jsem uslyšel zvuk připomínající situaci, jako když padne facka na sále.

Otočil jsem se po směru zvuku a zahlédl, jak půvabná mladá Číňanka, pravděpodobně oprávněně a s chutí, políčkuje svého solidně vyhlížejícího přítele, nebo manžela? V ruce přitom držíc jeho mobilní telefon, ve kterém si asi zrovna přečetla zprávu, která nepatřila jí. Nebo to bylo trochu jinak? U žen nikdo neví. Každopádně se sluší napsat, že on disciplinovaně držel a nechal se bez debat veřejně ztrestat.

Zmíněná potupná procedura trvala skutečně téměř dvě stanice jízdy metrem a v jejím průběhu nikdo z cestujících nikterak nezasahoval. Byli jsme všichni prostě jen náhodnými svědky onoho pikantního spektáklu. Dokonce ani dozor podzemky, který je přítomen v každém vagónu, nikterak nezasáhl. No a po chvíli, když se mladá žena dostatečně na svém protějšku vyřádila, vlídně ho pak chytila za ruku a na další stanici už vystupovali jako dvě hrdličky. Inu, jiná kultura.

Každopádně, až budete z metra vystupovat i vy, nemyslete na tu ženu, ale dávejte pozor, protože v Číně nemají chodci přednost před auty. Řidiči totiž neradi zastavují jen jedné přecházející osobě. Jděte výhradně na zelenou po přechodu pro chodce, a to nejlépe se skupinou dalších chodců. Šoféři tady respektují jen skupiny chodců, nikoliv samotné chodce.

A pokud nastane opačná situace, totiž, že vy budete řídit auto, dejte pozor, aby těsně před vaším autem a na poslední chvíli nepřeběhla nějaká osamělá osoba. Jsme znovu u pověr. Vězte, že jde pravděpodobně o někoho, kdo se snaží tímto způsobem zbavit svého neštěstí a zlých duchů. Jedoucí auto, před kterým chodec tak tak uskočí, jej má od zlých duchů jednoduše oddělit.

Přeji vám, ať se nedostanete do žádné nepříjemné situace, a to kdekoliv na světě. A kdyby přece jen, tak jedno čínské přísloví praví, že má-li člověk čisté svědomí, nemusí se bát ďáblů klepajících na dveře.

Radovan RYBÁK, Peking


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 25 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-08 12:56
Možná to nebylo fackování, ale nějaký druh láskyplné čínské
masáže. Co může takový středoevropan ztracený v Číně vědět?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.