FOTO - Pixabay

O Sýrii v Teheránu: Nutné je politické řešení

Syrská vláda má právo znovu získat kontrolu nad celým územím Sýrie. Prohlásil to v pátek ruský prezident Vladimir Putin v Teheránu během třístranné schůzky se svými protějšky z Turecka a Íránu. Putin se vyslovil proti příměří, pro pokračování bojů o poslední povstaleckou baštou v Sýrii je také Írán.

Syrská vláda »má právo převzít kontrolu nad celým svým národním územím a má tak učinit«, prohlásil šéf Kremlu na schůzce věnované situaci v Sýrii. To turecký prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan naopak záludně vyzval k příměří, protože jako jediný z dané trojice nemá rád režim syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Erdogana by útok na Idlíb vyústil v »pohromu a masakr«. Turecko se mj. prý obává nové vlny uprchlíků z oblasti nedaleko svých jižních hranic. Erdogan řekl, že kapacita jeho země pro přijetí uprchlíků byla vyčerpána.

Putin však dal najevo nesouhlas s příměřím v Idlíbu, přičemž poukázal na to, že bojovníci z fronty An-Nusra a Islámského státu nejsou součástí mírových rozhovorů. Hlavním úkolem je zbavit Idlíb radikálů, řekl ruský prezident a upozornil, že je nepřijatelné využívat civilisty jako záminku pro ochranu teroristů. Zároveň však zdůraznil, že jakékoli řešení musí brát v potaz situaci civilistů. Podle agentury Reuters Putin vyjádřil naději, že povstalci sami složí zbraně a vzdají se... Páteční rozhovory podle hlavy ruského státu byly konstruktivní. Hovořilo se také o postupné stabilizaci bezpečnostních zón v Sýrii.

Íránský prezident Hasan Rúhání na úvod teheránského summitu prohlásil, že boj proti terorismu na severozápadě Sýrie je nevyhnutelný, ale neměl by působit utrpení civilistům. Boje budou podle něj pokračovat, dokud Sýrii neopustí všichni radikálové. Rúhání prohlásil, že »ohně války a krveprolití v Sýrii se blíží ke konci«, napsala agentura AP.

Ankara má na severu Sýrie stovky vojáků, které údajně na základě loňské dohody dohlížejí na udržení stability. V Sýrii mají na 2000 vojáků také Spojené státy a íránský prezident Rúhání řekl, že americká intervence musí skončit.

V provincii Idlíb a sousedních provinciích ovládaných povstalci je podle odhadů 10 000 bojovníků. Jednou z dominantních skupin na místě je Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je označována za syrskou al-Kajdá. Moskva a Damašek proto již několik dní bombardují cíle v této oblasti.

Společné řešení

Lídři Ruska, Íránu a Turecka se nakonec po společném summitu zavázali, že situaci budou řešit společně. Ve společném prohlášení zároveň v uvedli, že další kolo jejich rozhovorů se bude konat Rusku. Informovala o tom agentura Reuters.

V Sýrii musí být vytvořeny bezpečné podmínky pro návrat vysídlených lidí do jejich domovů, shodla se dále trojice prezidentů v prohlášení. Írán, Rusko a Turecko budou podle dokumentu pracovat na zničení teroristických organizací Islámský stát a An-Nusra. Zúčastnění se nicméně v prohlášení shodují, že konflikt v Sýrii lze vyřešit pouze politicky, nikoliv vojensky.

Kritika Trumpa

Írán, který si obvykle vůči americkým prezidentům svým slovníkem nebere sebemenší servítky, tentokrát v intenzitě zůstal za Michaelem Moorem. Jeho šéf diplomacie Mohammad Džavád Zaríf pouze na Twitteru napsal, že Trump ničí důvěryhodnost Spojených států, zatímco Írán se zabývá politickým řešením situace v Sýrii. »Zatímco Donald Trump ničí důvěryhodnost Spojených států a ponižuje své spojence svými hrami, jsme nadšeni z toho, že můžeme jednat se zodpovědnými silami v Teheránu o politickém řešení situace v Sýrii,« uvedl íránský ministr zahraničí.

Pokrytectví USA

A zatímco Trump vyhrožuje, že dojde-li k v Idlíbu k útoku na civlisty, svět a USA se rozzlobí, americká armáda přiznala, že přesune na základny v Německu do roku 2020 dalších 1500 vojáků. Německá ministryně obrany von der Leyenová vyslání dalších amerických vojáků bohužel přivítala.

Děti do škol jen někde

S příchodem nového školního roku se podle syrské vlády zvýšil v místních školách počet žáků, kterých jsou nyní celkem čtyři miliony. Oblastí aktivního konfliktu v Sýrii ubývá, velký počet dětí ale stále přístup ke vzdělání nemá, uvedla v pátek  ČTK. Přímo v Sýrii je jich kolem dvou milionů, dalších nejméně 700 000 uprchlických dětí v okolních státech také nechodí do školy.

Vláda uvedla, že po bojích znovu zprovoznila více než 400 škol. Například ve městě Dúmá nedaleko Damašku, které letos armáda dobyla po letech povstalecké kontroly, si ale prý děti jen hrají na dvoře budovy s ohořelými zdmi a fasádou poznačenou kulkami.

Nový školní rok v Sýrii začal v neděli a ještě týž den ve městě Dúmá někteří rodiče přihlašovali své děti do státních škol. Do jedné z nich se podle jejího ředitele Malaka Rislana zapsalo přes 1800 žáků oproti loňským 350.

Téměř jedna třetina syrských škol zůstává po sedmi letech občanské války uzavřená, přibližně 180 000 kvalifikovaných učitelů opustilo vzdělávací systém. V poslední povstalecké zóně žije asi milion dětí, které se nyní musejí připravit na možnost tvrdého útoku armády. Mnohé z nich už kvůli táhlému konfliktu musely vícekrát měnit bydliště.

Kromě ztrát rodinných zdrojů příjmu, traumat a pokračující nestability je překážkou pro syrské děti také nedostatek financí ve školství. Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že jeho programu uvnitř Sýrie schází 40 milionů dolarů (885 milionů Kč), což je 43 % jeho potřeb. Podle syrského ministerstva školství UNICEF snížil podporu studentům »pod záminkou, že se snížila mezinárodní podpora«.

Válka v Sýrii si podle agentury AFP od roku 2011 vyžádala přes 350 000 mrtvých. UNICEF uvádí, že od letošního května tam 31 dětí usmrtila nevybuchlá munice, a to i v oblastech, kde už se nebojovalo.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 27 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-09 16:08
Tu "partičku", či lépe řečeno "partičky" v
Idlibu je nutné zlikvidovat. Opravdu nejlépe by bylo, kdyby marný boj
vzali. Ale svou vinu ať si odpracují při obnově té Sýrie, zničením
které jsou příčinou. A jejich "kmotři" by to měli
financovat. I Turci. Pokud tak neučiní měl by je veškerý skutečně
civilizovaný svět, podtrhuji "skutečně", postavit do role
válečných zločinců,kde reálnš patří, zodpovědných za veškeré
civilní oběti a přispět k jejich eliminaci. Rozhodně jim ale
nepovolit odchod do Evropy, nebo i kamkoliv jinam, kde by mohli beztrestně
pokračovat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.