Írán je ve válce s USA

Írán je podle názoru svého prezidenta Hasana Rúháního v regulérní válce se Spojenými státy. Nicméně způsob válčení se změnil, války se už nevedou tanky a bombami, nýbrž jako hospodářské, psychologické a propagandistické války, řekl v sobotu Rúhání v Teheránu.

»A právě takovou válku dnes proti nám vedou USA a jejich spojenci,« citovala prezidenta agentura DPA. Rúhání podle ČTK vyzval všechny politické frakce v Íránu, aby na tomto »bitevním poli« držely spolu, a ukázaly tak Američanům, že íránský lid nekapituluje a je připraven za svou nezávislost zaplatit.

Jednostranné odstoupení Spojených států od vídeňské dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovení zrušených sankcí zavedly Írán do akutní hospodářské krize. Národní měna ztratila téměř 60 % své hodnoty, inflace v zemi se prohlubuje den za dnem. Odpovědnost za krizi je z různých stran připisována právě Rúhánímu a jeho vládě. Sám prezident ale kritiku odmítá a vinu dává protiíránské politice kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa.

»Na jedné straně USA denně vyvíjejí tlak na náš národ, na straně druhé nám každé dva týdny posílají poselství a chtějí s námi jednat,« řekl Rúhání. Problémy ale nebude možné řešit, dokud bude na Íránce vyvíjen tak silný hospodářský tlak, prohlásil Rúhání.

Írán oznámil, že závazky ze stále platné jaderné dohody nadále plní, ale zároveň pohrozil, že od smlouvy také odstoupí, pokud mu přestane přinášet výhody spojené se zrušením sankcí. K odstoupení USA od dohody se již dříve kriticky vyjádřili její další signatáři a Evropská unie usiluje o to, aby mohla zachovat obchod s Íránem.

Jak zkrotit Spojené státy

Cesta tu ale je... Jedině Írán a Rusko společně mohou usilovat o zkrocení Spojených států. Podle íránské agentury Fars to už v pátek při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem řekl íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí.

Putin s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a tureckým prezidentem-diktátorem Recepem Tayyipem Erdoganem v Teheránu jednal o budoucnosti severozápadní syrské provincie Idlíb, která je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády v Sýrii a kde je dominantním hráčem islamistická skupina označovaná za syrskou al-Kajdá.

Amerika je hrozba pro lidstvo

»Jedna ze záležitostí, na které mohou obě strany (Rusko a Írán) spolupracovat, je zkrocení Ameriky,« uvedl Chameneí. »Amerika je hrozba pro lidstvo, ale je tu možnost ji zkrotit,« poznamenal.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 32 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-10 12:40
Amerika, potažmo USA, se musí zkrotit sama zevnitř. Jinak to nedopadne
moc dobře.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.