V Lánech hořela Masarykova vatra

Při příležitosti 81. úmrtí prezidenta T. G. Masaryka proběhla v sobotu 8. září v Lánech tradiční vzpomínková akce Masarykova vatra. Akce začala setkáním účastníků v lánské pobočce Muzea T. G. M.

»Na našeho prvního prezidenta vzpomínáme v průběhu oslav 100 let republiky mnohokrát, jsem rád, že se mohu pravidelně účastnit i této tradice v Lánech, která navíc ukazuje i pevné propojení našeho muzea s obcí a místním spolkovým životem,« podotkl předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM) po pietním aktu, v rámci kterého byly k hrobu T. G. M. položeny věnce a květiny. Důstojný akt byl uveden oblíbenými písněmi Masaryka a zakončen pozváním na samotné zapálení vatry.

Vatru pak zapálil prezident ČR Miloš Zeman, který příležitosti tradičně využívá i k oznámení změn v areálu lánského zámku. Na podzim prý v lánském parku přibude nová skalka a již byly zahájeny další úpravy Masarykova potoka.

Akce, kterou pořádá Muzeum T. G. Masaryka v Lánech, Sbor dobrovolných hasičů T. G. M. Lány a Obec Lány, má své kořeny v březnu roku 1935. Lánský Sbor dobrovolných hasičů v té době přišel s námětem, aby při příležitosti 85. narozenin prezidenta Masaryka po celé republice zazněly v 19 hodin hasičské trubky a vzplanuly Masarykovy vatry. Vatra se pak rozhořívala až do roku 1938, pak krátce po válce, plně byla tradice obnovena v roce 2001.

(zs)

FOTO – archiv autora


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.