Ilustrační FOTO - Haló noviny

Budou muset církve platit daně?

Poslanci by mohli už na schůzi, která začíná dnes, schvalovat předlohu KSČM o zdanění náhrad, které dostávají církve za majetek, nevydaný jim v restitucích. Podpořily ji rozpočtový i ústavně-právní výbory Sněmovny přes výhrady některých odborníků, hovořících o možné protiústavnosti návrhu.

»Předloha ani není o zdanění náhrad, ale o tom, že se ruší jejich osvobození od daně,« uvedl při jednání v ústavně-právním výboru za předkladatele místopředseda kontrolního výboru Sněmovny Vladimír Koníček. »Budu rád, když se Sněmovna zachová stejně jako náš výbor,« zdůraznil po hlasování ve výboru jeho místopředseda Stanislav Grospič (KSČM), připustil však, že zákon může skončit u Ústavního soudu. Rozdílné názory vnímá. Výbor na návrh svého předsedy Marka Bendy (ODS) s Koníčkovým souhlasem doporučil odložit účinnost předlohy o rok - na leden 2020, aby se v případě jejího přijetí vytvořil prostor pro její posouzení před Ústavním soudem. Stanoviska ústavních kapacit, na které se výbor obrátil, byla hodně rozdílná. Příznivci i odpůrci normy si z nich lehce vybrali podle svého gusta, ale řešení sporu rozhodně nepřinesla. Sněmovna však předlohu zřejmě schválí. Pak bude záležet také na Senátu – už v jeho novém složení, jak se zachová. Prezident republiky Miloš Zeman nedávno avizoval, že normu podepíše.

V konečné fázi je i obnova proplácení prvních tří dnů nemoci. Zatímco sněmovní sociální výbor i za přispění poslanců ANO novelu podpořil, hospodářský výbor ji naopak doporučil i hlasy členů ANO zamítnout. »Zrušení karenční doby KSČM podporuje. Stejný návrh jsme v minulosti předkládali opakovaně. V tomto volebním období nás předběhla ČSSD, byli jsme připraveni novelu podat také, ale nechceme se přetahovat, když nám jde o stejnou věc,« řekla našemu listu místopředsedkyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Postoj ANO v hospodářském výboru nechápe.

Místopředsedkyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová.

O návrhu na zrušení karenční doby budou znovu jednat v době sněmovní schůze premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně práce Jana Maláčová a vicepremiér Jan Hamáček (oba ČSSD). Ministryně očekává, že premiér záměr obnovení proplácení náhrad výdělku v prvních třech dnech nemoci podpoří. Babiš naopak bude chtít informace o přípravě elektronických neschopenek, jimiž zrušení karence podmiňují zaměstnavatelé. Kabinet se v programovém prohlášení zavázal, že od poloviny roku 2019 proplácení náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci ve výši 60 % základu příjmu obnoví. Babiš řekl, že záměr nezpochybňuje. Dodal, že ANO s ČSSD podepsalo dohodu a musí ji dodržet. Hamáček nepokládá za »zásadní, fatální problém« skutečnost, že sněmovní hospodářský výbor doporučil zamítnutí návrhu ČSSD na zrušení karenční doby i hlasy poslanců ANO. »To bychom za chvilku každý drobný nesoulad v rámci koalice vykládali jako vládní krizi. Pro mě je důležité, aby zákon prošel na plénu Sněmovny,« řekl Hamáček. Zrušení karenční doby má vláda ANO a ČSSD v programu.

Bude oddlužení jednodušší?

Do závěrečného schvalování mají poslanci poslat insolvenční novelu, má zmírnit podmínky pro oddlužení lidí v dluhové pasti, umožnit dlužníkům projít procesem oddlužení bez ohledu na výši jejich závazků. Ten by měl nově trvat tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených dluhů. Dlužník už by nemusel být schopen uhradit v pěti letech alespoň 30 % svých dluhů, což je jedna z podmínek, kterou musí žadatel o osobní bankrot splnit. Kritici novely z ODS tvrdí, že »dluhy se mají platit«. Výbor připravil pozměňovací návrh, který by mohl být přijatelný i pro odpůrce změny.

V úvodním kole by se mohla Sněmovna zabývat návrhem k uzavření větších prodejen o svátcích. Skupina poslanců chce ze zákazu prodeje vyřadit velkoobchody. V prvním čtení jsou také vládní návrh změn podmínek pro provozování směnáren, daňový balíček, který mj. zavádí daň na zahřívaný tabák, a úprava zákona o evidenci tržeb. Obsahuje hlavně úlevy pro drobné podnikatele. Poslanci by na schůzi také mohli prodloužit o půl roku lhůtu pro činnost vyšetřovací komise, která se zabývá privatizací OKD.

Co ještě má Sněmovna projednat?

Nový trestný čin maření spravedlnosti obsahuje vládní novela trestního zákoníku. Poslanci její schvalování před prázdninami dvakrát nedokončili. Maření spravedlnosti míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a také na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Podle odpůrců nadměrně posiluje postavení státního zastupitelství a policie a je útokem na obhajobu. Ministerstvo spravedlnosti kontruje: Musí být postihováni lidé, kteří se snaží, aby soud rozhodoval o jiných na základě nepravd a podvodů.

Zvýšení výdajových paušálů z jednoho na dva miliony korun, jak to bylo v minulosti, prosazuje ODS. Slibuje si od toho snížení administrativní zátěže podnikatelů. Rozpočtový výbor předlohu podpořil, ale ANO navrhuje její zamítnutí. Ve hře je také vládní volební novela, která reaguje na problémy se sčítáním přednostních hlasů v loňských sněmovních volbách a přinesla by i některé další změny. Ústavně-právní výbor plénu doporučil, aby do předlohy zařadilo i návrh lidovců na snížení hranice pro vstup koalic do dolní komory. Ohledně způsobu výplaty příspěvku v hmotné nouzi jsou ve hře dvě poslanecké novely. Chtějí, aby některé skupiny chudších lidí dostávaly tuto dávku pouze v penězích.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 48 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2018-09-12 12:03
jaroslavprchal, Vy jste ale srandista, kdyby to bylo jak píšete tak sem
ti kapitalisté nikdy nešli. Jak je všeobecně známo a chytří lidé to
ví, tak tu po převratu byl rozkraden neuvěřitelný majetek, kde se asi
vzal?
hajek.jiri51
2018-09-11 18:05
A pokud se týká samotného článku, tak samotné restituce jsou
ústavní podvod, kdy se majetek nevrací původním vlastníkům ale
"správcům". A pokud se "neústavním" ukáže i
právo státu, tak jako je to u ostatních, zdanit, tak opravdu je něco v
nepořádku ale, v tomto případě, s Ústavou nebo s těmi co ji
účelově "ohýbají" v něčí, neprávoplatný, prospěch.
hajek.jiri51
2018-09-11 17:52
Pane Prchal. Odhlédnouce od toho, že Svatý_Václav má čistou pravdu,
máte ji i Vy. Opravdu to nebylo stejné. Zatím co třeba socialistické
"hyeny" z řad bafuňářů kradly maximálně po statisících,
ty dnešní rozkradly vše, co se vybudovalo za těch 40 inkriminovaných
let po miliardách, někdy i po stovkách miliard. Jen to asi přece jen
uniká Vaší pozornosti, při špinění toho minulého, tedy logicky,
při obhajobě toho současného . Jako pravému "objektivnímu"
slouhovi.
svaty_vaclav
2018-09-11 12:01
V listopadovým pučem rozbitém Československu už 30 let po roce 1989
probíhá obyčejný boj polistopadového českého kapitalismu proti
předlistopadovému socialismu. Československá polistopadová buržoasie
vzešlá z polistopadových majetkových zlodějen na československém
národním majetku po roce 1989 nevynechá žádnou příležitost k
napadání a očerňování předlistopadového československého
socialismu. V tomto protisocialistickém boji, který je bezbřehou
hysterií kapitalismu a parazituje na předlistopadovém socialismu, je
velice činorodá Česká televize, která tvoří jedno ze základních
protikomunistických a protisocialistických ideologických center české
polistopadové buržoasie. Nedávno jsme byli ze strany České televize po
dobu jednoho měsíce dennodenně masírováni rokem 1968. ČT nevynechá
žádnou příležitost lžemi, polopravdami, zamlčováním pravdivých
faktů a hysterií kopat do socialismu a masírovat vědomí svých
diváků a posluchačů. Moderátory a komentátory ČT hanba nefackuje,
když z obrazovky lžou lidem a plivou na čtyřicet let socialismu v
předlistopadovém Československu. Mezi stálé lháře patří pánové a
dámy z ČT Takáč, Borek, Tvarůžková, Písařovicová, Witovská,
Drahoňovský, Kroužková, Kubal, Řezníček, Železný, Fridrichová,
Karas, Šámalová a další. Do tohoto protisocialistického
kapitalistického běsnění a protikomunistické hysterie se v rozbitém
Československu ochotně zapojují i herci, režiséři, politologové,
umělci nejrůznějších kategorií, zpěváci a další.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.