Ilustrační FOTO - Pixabay

Exemplární tresty vojákům

Jihosúdánský vojenský tribunál vynesl tvrdé tresty nad deseti vojáky za incident z roku 2016, během něhož byl zavražděn místní novinář, a pět mezinárodních humanitárních pracovnic bylo skupinově znásilněno.

Soud vojákům uložil tresty v rozpětí od sedmi let vězení až po doživotí. Kauza se podle agentury AP obecně považovala za test, zda Jižní Súdán dokáže své vojáky pohnat před spravedlnost za činy spáchané během pětileté občanské války. Zločiny, konkrétně vraždu, znásilnění, sexuální obtěžování, krádež a ozbrojené přepadení, vojáci spáchali během drancování hotelu Terrain Hotel v jihosúdánské metropoli Juba v roce 2016. V hlavním městě tehdy proti sobě bojovaly vládní a povstalecké jednotky. Během třídenních bojů přišlo o život přes 70 lidí, včetně dvou členů mírových jednotek.

Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. Jihosúdánský prezident Salva Kiir a lídr ozbrojené opozice Riek Machar podepsali 5. srpna mírovou dohodu, kterou pomohl uzavřít Súdán.

V zemi zuřila občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-11 18:09
Ach ty kmeny. A ti, co stáli za nimi a zásoboval je "rozumy",
zbraněmi a municí...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.