Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Rozhovor se Stanislavem Mackovíkem o veletrhu vojenské výzbroje a výstroje v Moskvě

Je lepší jednou vidět než pětkrát číst

V Parku Patriot nedaleko Moskvy se tradičně konal veletrh vojenské výzbroje a výstroje Armija 2018. Proč jste se rozhodl jej navštívit?

Už od poloviny devadesátých let jsem každé dva roky navštěvoval aerokosmickou výstavu MAKS, která se koná na letišti v Žukovském. V posledních třech letech upřednostňuji mezinárodní fórum Armija. Je to tím, že jsou zde prezentovány nejen věci týkající se letectví a raketové techniky. Armija má podstatně širší záběr a je doprovázena řadou dynamických ukázek, které dokreslují současnou úroveň ruské techniky – nejen té čistě vojenské. Je lepší jednou vidět než pětkrát číst. Vojenské technologie mě zajímají už dlouho a Ruská federace patří v řadě odvětví ke světové špičce.

V ČR proti této skutečnosti existuje účelový trend podceňovat úroveň všeho, co z Ruska pochází. Je to součást ideologie a nenávisti, kterou se současný tzv. Západ prezentuje. Dílem jde o modelování myšlení západní společnosti, že jen Západ může být technologicky a morálně nadřazen všem. Druhým dílem je to, že se bojuje o exportní trhy. Tabulka pořadí států ve vývozu zbraňových technologií ukazuje, že Rusko má co nabídnout, když je na druhém místě za USA. Samozřejmě, že trollové imaginárních a účelově používaných hodnot budou namítat, že »vývoz smrti« není tím, čím se může někdo chlubit. Nicméně, USA se prezentují jako kolébka dobra pro všechny a jejich čelné místo ukazuje, že »obchod se smrtí« jim vrásky také nedělá. V letech 2013 až 2017 USA vyvezly 34 procent z celkového objemu prodaných zbraní. Proti předchozím pěti letům USA vyvezly dokonce o 25 procent zbraní víc. Celková hodnota amerického exportu dosáhla v roce 2017 skoro 12,4 miliard dolarů. Polovina celého exportu mířila z USA na Blízký východ.

Důležité je si ale uvědomit skutečnost, že za léta 2013 až 2017 byla hodnota vývozu zbraní z USA o 58 procent vyšší než hodnota vývozu Ruska. USA jsou hlavním dodavatelem zbraní pro celkem 97 států. Vývoz zbraní z Ruské federace ve stejném období klesl proti předchozím letům o sedm procent a v roce 2017 byla jeho reálná výše na 6,1 miliardy dolarů. Třetí místo patří Německu, které vyvezlo zbraně v hodnotě 1,7 miliardy dolarů. Francii patří čtvrté místo ve vývozu zbraní a teprve na pátém místě je Čína.

Západní sankce proti Rusku mají omezit i jeho schopnosti ve vývozu zbraní. Trh by byl pak uspokojován výrobci z USA a dalších členských států NATO. Jen hlupák se proto může domnívat, že ze strany Západu by šlo o něco jiného, než o snahu si v tomto obchodu polepšit. Zároveň jde o snahu zbavit RF příjmů z exportu a tím dál oslabovat její ekonomiku.

Armija 2018 potvrdila, že Rusko je schopné se vyrovnávat s náporem sankcí. Dá se říci, že výroba se oprostila od závislosti na dovozu části součástek a vlastně do budoucna bude v této oblasti soběstačná.

Jaký dojem na vás veletrh udělal?

Organizačně dobře zvládnutá akce. Pokud přijedete vlakem z Moskvy do Kubinky a rozhodnete se navštívit program na letišti, tak vstup je zdarma a na letiště a zpět vás odveze autobus. Pokud navštívíte výstavní expozici a střelnici, tak vstupenka stojí v přepočtu cca 240 Kč. Malé děti mají vstup zdarma. Jsou to tři rozsáhlé areály, kde je vystaveno prakticky vše. V rámci dynamických ukázek se provádějí ostré střelby z pozemní a letecké techniky.

Stánky jakých výrobců vás nejvíce zaujaly? Snad Kalašnikov?

Nedá se definovat jeden zcela konkrétní výrobce. Velký posun je znát v oblasti elektronických systémů a nasazení dronů. Zatímco létající drony při nasazení v Sýrii potvrzují svoji efektivitu, tak u pozemního Uranu 9 došlo k projevení řady nedostatků. Pozemní Uran 9 ale patří k první generaci této techniky a pracuje se na jeho výrazném vylepšení. Lépe jsou hodnoceny drony pro ženijní vojsko, předurčené především k odminování. Výrazně se zlepšují elektronicko-optické systémy ochrany letadel a vrtulníků, které mají zabránit zásahu stroje řízenou raketou. V neposlední řadě rostou schopnosti všech druhů vojsk. Dochází k obměně techniky. Technika, která se osvědčila, se dále modernizuje. To se týká například letadel Su-25, Su-24 a tanků řady T-72. Stíhací letectvo je vybaveno letouny generace 4 a 4plus. Jde o stroje Mig-29, Su-27, Su-30, Su-35 a MiG-31. Ve výzbroji se osvědčil i letoun Su-34, který je náhradou Su-24. Právě tyto Suchoje slouží u útvarů společně. Na základě analýz i z kampaně v Sýrii dochází ke sjednocení Su-24M, M2 a MR do společných útvarů, nebudou tedy smíšené jednotky z těchto dvou strojů.

Další posun je v oblasti protiletadlových raketových systémů, radiolokačních systémů a systémů včasné výstrahy. Evidentně se mění výstroj a vybavení každého vojáka. Nové materiály a nové technologie, nový přístup. Komplexní vybavení jednotlivce výrazně zlepšuje šance každého vojáka při plnění bojových úkolů v různých klimatických podmínkách. Vojenskoprůmyslovému komplexu RF se podařilo skokově zlepšit schopnosti působení vojsk v polárních oblastech.

Není škoda, že na veletrh nepřijeli čeští zbrojaři? LOM nebo Česká zbrojovka mají v Rusku stále dobré jméno.

Naše výrobce tam znají. Prakticky každý jejich vojenský pilot letadla prošel výcvikem na našich cvičných letounech L-29 Delfín nebo L-39 Albatros. Tím, že ČR je závislá na rozhodování v rámci aliance NATO, tak za současných podmínek nemáme možnost jakkoliv se podílet na něčem technologicky a exportně úspěšném vůči trhu Ruské federace. LOM Praha patří k našim předním státním podnikům. V ČR jsou lidé, kteří hájí už jen zájmy NATO a cizího byznysu. K tomu stále nechápou, že vrtulníky Mi-8, 17, 171, 24, 35 pocházejí z konstrukční kanceláře v Moskvě. Dělat generální opravy uvedených vrtulníků v LOM Praha pro naši armádu a zahraniční zákazníky bez kontaktu s původním výrobcem by bylo dost složité…

Podobné to je s řadou našich politiků, kteří už roky říkají, že musíme v Armádě ČR rychle vyměnit uvedené vrtulníky. Nezapomenou dodat, že i kvůli ruským motorům a naší závislosti na jejich dodávkách. Podotýkám, že motory řady TV jsou od roku 1974 vyráběny na Ukrajině v podniku Motor Sič. Těžko tak jsou jejich dodávky k nám ovlivnitelné Moskvou. Po vyhlášení embarga USA a jejich spojenců v NATO proti Ruské federaci byla v Rusku zahájena výroba náhradních VK-2500 pro potřeby VKS.

Na letišti v Kubince byl přece jen zástupce našeho strojírenského průmyslu. Jde o letoun řady L-410 Turbolet. Dříve bylo toto malé dopravní letadlo používáno v regionální dopravě Aeroflotu. Dnes jsou letouny L-410 stále používány vojenským dopravním letectvem. Stroj byl konstruován v době, kdy ČR nebyla jen montovnou a skladištěm. Ve verzi L-410E20 je vyráběn do současnosti. Jsem rád, že L-410 a stále ještě používané L-39 dokazují úroveň našeho průmyslu a vyvracejí bludy o zaostalosti průmyslu bývalého Československa.

Měl jste možnost zhlédnout ruské letouny. Jaký stroj vás zaujal a proč?

Těch, co zaujmou, je hodně. Supermanévrovatelnost u Su-30SM, jeho vybavení a výzbroj z tohoto derivátu Su-27 dělá opravdu stroj, který se dokáže postavit proti letounům páté generace. To samé se dá říci o Su-35S. Mezi vrtulníky to je především nová verze vrtulníku Mil, Mi-26. Jde o vrtulník, jehož prototyp poprvé vzlétl v roce 1977. Existuje v řadě modifikací a vyniká především tím, že dokáže transportovat na palubě nebo v podvěsu náklad o hmotnosti 20 tun. V Kubince byla na statické ukázce předvedena jeho nová modernizace. Na střelnici v Alabinu bylo možné spatřit jeho starší verzi, která pomocí vaku na 15 tun hasila skutečný požár. Zároveň byla prezentována triáda tupolevů, Tu-22M3, Tu-95MS a Tu-160, které tvoří páteř dálkového strategického letectva. Tu-22M3 a Tu-160 budou nadále modernizovány a bude zavedena výroba jejich nových verzí.

V rámci výstavy se prezentovala i akrobatická skupina čínského letectva na letounech Chengdu J-10, které používají k pohonu ruský proudový motor AL-31FN. Letecká základna Kubinka – tedy 237. CPAT (Středisko ukázek letecké techniky) je domovem pro dvě akrobatické skupiny VKS RF. Obě vznikly začátkem devadesátých let. Striži létají stále na letounech MiG-29 a Russkije Vitjazi na rok starých Su-30SM. Jejich vystoupení rozhodně nezaostávala za hosty z Číny.

(Publikováno se souhlasem serveru Sputnik Česká republika)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 74 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama