Detail květinových darů a psací soupravy u sochy Julia Fučíka.

Pocta českému Mozartovi umělecké reportáže

Před 115 roky se narodil novinář a spisovatel Julius Fučík (23. února 1903) a letos si také připomínáme 75 let od jeho statečné smrti na hitlerovském popravišti v berlínské věznici Plötzensee (8. září 1943).

Již tradičně představitelé Společnosti Julia Fučíka (SJF) k uctění památky autora Reportáže, psané na oprátce položili kytici u jeho rodného domu v Duškově ulici na pražském Smíchově a k Fučíkově soše na Olšanských hřbitovech.

Fučíkovo narození poblíž vily manželů Duškových na Bertramce, u kterých za svých návštěv Prahy pobýval W. A. Mozart, svádí k symbolickému přirovnání Fučíka za jeho novinářské mistrovství v umělecké reportáži ke géniu světové hudby.

Skupinku členů výboru SJF, kteří se sešli u sochy národního hrdiny v den 75. výročí jeho hrdinské smrti a 60. výročí Mezinárodního dne solidarity novinářů, čekalo milé překvapení. Nejen kytice karafiátů položená na žulový podstavec sochy, ale i dárková psací souprava – zbraň novinářů a spisovatelů. I v dnešní době, v časech brutálních hulvátských a rafinovaných útoků na dějiny 20. století a revoluční tradice, se setkáváme se vzácnými a dojemnými projevy úcty a lásky k Juliu Fučíkovi v jeho vlasti. Nevíme, kdo a proč daroval Fučíkovi stylové pero… Kolega, obdivovatel jeho talentu a života? Děkujeme ti, neznámý člověče, a vynasnažíme se pokračovat v tradicích neúnavného bojovníka za nápravu věcí lidských.

Letos na podzim vydá naše společnost jubilejní 50. číslo svého občasníku Kurýr, jehož první číslo přišlo na svět právě 8. září 1992. Zpravodaj Kurýr byl tvořen malou skupinou skvělých novinářů ve skromných podmínkách, jež trvají dodnes. Lidmi, kteří nikdy nehodili flintu do žita v bitvě za historickou pravdu, tenkrát i nyní tolik znásilňovanou, a pokračují v nerovném zápase za socialistickou budoucnost lidstva. Většina tehdejších zakladatelů a aktivních členů SJF, kteří společnost i její občasník Kurýr piplali z plenek, žel, již není mezi námi.

Lidé ze SJF jsou pravidelně zváni na mezinárodní akce do zemí, které ctí památku svých hrdinů. Nejvíce přátel má Společnost Julia Fučíka v Ruské federaci. V září se zúčastníme mezinárodní konference Čtení o Džálilovi, kterou pořádá Národní muzeum Tatarstánu v Kazani.

Jan JELÍNEK, Anatolij ŠITOV

FOTO - Anatolij ŠITOV


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 13 hlasů.

Jan JELÍNEK, Anatolij ŠITOV

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.