Ilustrační FOTO - Pixabay

Bič na Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě změní. Vláda schválila novelu, podle které by se měl vztahovat i na ubytovatele v soukromí. Cílem normy je, aby nebyli zvýhodňováni lidé podnikající například prostřednictvím služby Airbnb.

»Provozovatelé nabízející ubytování přes Airbnb mají proti hotelům nebo penzionům tu výhodu, že na rozdíl od nich nemusejí do koncové ceny pobytu promítnout místní poplatky za ubytování. Díky tomu, že se nový poplatek bude vztahovat na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení, či nikoliv, tuto nerovnost odstraňujeme,« vysvětlila ministryně financí Alena Schillerová (ANO) nutnost změny zákona.

Norma také počítá se sloučením ubytovacího poplatku s rekreačním a lázeňským. Novému poplatku by pak podléhal krátkodobý pobyt bez ohledu na místo a účel. V současné době může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činí šest korun na lůžko a den. Oba poplatky, tedy z ubytovací kapacity a rekreační a lázeňský, mají zavedeny jen ty obce, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem. Lázeňský a rekreační poplatek je 15 korun na osobu a den. Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec bez ohledu na to, zda jde o pobyt v lázeňských místech nebo v místech velkého turistického ruchu. Poplatek si může každá obec bez rozdílu nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální sazby.

Hospodářská komora a Asociace hotelů a restaurací návrh podporují. »Jsme přesvědčeni, že povinnost odvádět řádně daně za realizované tržby, je minimálním a zcela legitimním požadavkem. Proto tuto iniciativu ministerstva financí jednoznačně vítáme,« uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Sdílená ekonomika v ubytovacích službách funguje tak, že si lidé přes některou internetovou stránku či mobilní aplikaci typu Airbnb domluví ubytování ve svém vlastním bytě. V praxi však podnikavci skoupili byty v centru, v nichž nebydlí a jen pronajímají turistům, čímž akcelerovali růst cen nemovitostí v poslední době. Přestože je byt takto z větší části roku prázdný, ceny za ubytování turistů jsou tak vysoké, že se vyplatí více než klasický pronájem, zejména v centru Prahy. Hotelnictví se kvůli tomu dostalo do krize. Podle expertních analýz se Airbnb svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Počet hostů ubytovaných v ČR prostřednictvím aplikace Airbnb loni meziročně vzrostl o 52 procent na 1,02 milionu. V ČR funguje od roku 2009. Vedle Airbnb působí na trhu podobné aplikace Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo. Velkým problémem podobných služeb je také vylidňování center turisticky atraktivních měst.

Zdanění podobných služeb proto dlouhodobě podporuje i jednička kandidátky KSČM v Praze Marta Semelová. »Krom zdanění by si navíc města měla stanovit limit pro sdílené ubytování. Například maximální počet dní v roce, maximální počet pronajímaných jednotek, určit konkrétní místa, kde taková služba poskytována být může, a kde nemůže. Důležité je také vymáhat dodržování pravidel - noční klid, čistotu apod.,« uvedla Semelová.

Přijatá novela také mění nastavení místních poplatků za psa nebo ze vstupného. Maximální sazbu poplatku navrhuje ministerstvo financí od nabytí účinnosti novely v lednu 2020 na 21 Kč za den, od roku 2021 by měl poplatek stoupnout na 50 Kč za den. Obce mohou zavést nižší poplatek.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.