Ilustrační FOTO - Haló noviny

V zahraniční politice shoda vlády a prezidenta

Čeští vrcholní ústavní činitelé se při schůzce na Pražském hradě shodli na většině probíraných bodů.

Jedním z oficiálních závěrů schůzky je, že »stále trvají důvody, proč byly Evropskou unií zavedeny protiruské sankce«.

Účastníci schůzky byli rovněž seznámeni s cíli listopadové oficiální cesty prezidenta do Izraele včetně stavu příprav otevření Českého domu v Jeruzalémě. »Toto otevření bude prvním krokem v záměru přemístit velvyslanectví ČR do Jeruzaléma v souladu s mezinárodním právem,« uvádí se v závěrečném komuniké schůzky, které zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Účastníci schůzky se také vyslovili proti ochranářským opatřením v mezinárodním obchodu. »Ochranná opatření by pro ČR znamenala nárůst nákladů, zvýšenou nezaměstnanost a snížení zahraniční poptávky s negativním dopadem na český export a HDP. Snahou ČR by proto mělo být nejen aktivně podporovat liberalizaci a dodržování mezinárodních pravidel obchodu, ale dále diverzifikovat český export,« uvedli po schůzce její účastníci.

Ústavní činitelé také podpořili naplnění závěrů summitu NATO ve Walesu, podle nichž mají všechny země aliance postupně navyšovat obranné výdaje na 2 % HDP.

Ve vztahu k brexitu vyjádřili ústavní činitelé zájem na zachování co možná nejužšího vztahu mezi EU a Spojeným královstvím ve všech oblastech.

V závěru schůzky se pak mluvilo i o migraci. Politici se shodli na správnosti odmítnutí nedobrovolného přerozdělování migrantů, jakož i na potřebě zvýšené aktivity při řešení konfliktů v těch oblastech, které ilegální migraci generují. »ČR bude nadále prosazovat takovou změnu pravidel Společného evropského azylového systému, která zamezí zneužívání azylových pravidel pro nelegální vstup do Evropy a umožní systém zachovat pro ty, kteří ochranu opravdu potřebují,« píše se ve společném prohlášení.

Tradiční koordinační schůzky se zúčastnili ministr obrany Lubomír Metnar, ministr zahraničí Jan Hamáček, předseda Sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se schůzky odmítl zúčastnit.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-09-14 00:42
Opravdu bylo nutné tohleto tolerovat?
o.motl
2018-09-13 17:13
Soudruh ste v poslední větě po kojzarovsku lže, až se mu práší od
klávesnice.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.