Nad osvobozujícím verdiktem soudu s neonacisty

Často se celé polistopadové období skloňuje, jak podstatné je, že žijeme v právním státě a Česká republika je příkladem demokracie. Není to tak dávno, tři měsíce, kdy tento pohled dostal další vážnou trhlinu. Česká justice se nedokázala po deseti letech trvání soudního řízení vypořádat s fatálními projevy neonacismu.

Považuji za varovné a nehorázné rozhodnutí soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dany Šindelářové o zastavení stíhání osmi čelných představitelů neonacistického hnutí Národní odpor. Neméně varovné a tragické je odůvodnění usnesení odkazem na Československou stranu národně socialistickou a Miladu Horákovou. Česká justice ukázala, že je ochotna tolerovat neonacismus a projevy fašismu v České republice a nebude se opírat ani o judikaturu rozpoznávající z dřívějších rozhodnutí neonacistické struktury. Po nepřiměřeně dlouhém protahování soudního sporu nakonec osvobodila ty, kteří hlásali rasovou nenávist a uctívali odkaz SS jednotek fašistického Německa. Plně se ukazuje, že buržoazní parlamentní demokracie je stále více nahrazována loajalitou k postojům krajní pravice. Tolerance pravicového extremismu, projevů sympatií k nacistické ideologii a fašismu dostala další rozměr. Je třeba říci, že Komunistická strana Čech a Moravy proto důrazně varuje před nárůstem extremismu, neonacismu a fašismu v české společnosti a požaduje, aby vláda a ministerstvo spravedlnosti nezavíraly před touto skutečností oči.

Verdikt soudkyně a jeho odůvodnění je výsměchem výročí 100 let od vzniku samostatné Československé republiky a tragickým událostem 80. výročí mnichovské zrady, rozbití prvé Československé republiky a nacistické poroby českého národa.

Stanislav GROSPIČ, poslanec a místopředseda ÚV KSČM


Stanislav GROSPIČ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.