KSČM a SPD neprosadily debatu o paktu o migraci

Sněmovna se globálním paktem o migraci zabývat nebude. Zařazení tohoto bodu na probíhající schůzi Sněmovny se nepodařilo prosadit Zdeňku Ondráčkovi (KSČM) a následně ani předsedovi hnutí SPD Tomio Okamurovi.

Více než 190 zemí OSN schválilo podobu globálního paktu o migraci v polovině července. Cílem nezávazné dohody je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. České ministerstvo zahraničí tehdy zdůraznilo, že text ze své povahy není právně závazný a jednotlivé státy své stanovisko k němu vyjádří až na konferenci, která se bude konat v prosinci.

Ondráček uvedl, že pakt o migraci a také pakt o uprchlících by se měly projednávat koncem září na Valném shromáždění OSN, na němž by měl Českou republiku zastupovat ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Proto chtěl, aby vláda poslance informovala o svém postoji k dokumentům. »Chtěl bych znát, jaký je postoj této koaliční vlády, a s čím nás tam ministr vnitra a ministr zahraničních věcí bude zastupovat a popřípadě, jak bude v této věci vystupovat,« zdůvodnil návrh na zařazení nového bodu, který nazval Informace vlády o postoji ČR ke globálnímu paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a o globálním paktu o uprchlících.

Ostřeji se k paktu vyjádřil Okamura. Zatímco Ondráček chtěl znát postoj kabinetu k tomuto paktu, Okamura chtěl, aby k němu dolní komora zaujala stanovisko. »Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR považuje další setrvání ČR v globálním paktu OSN o bezpečné řízené a legální migraci za stav, který je v rozporu se základními zájmy ČR a českého národa. Vzhledem k tomu požadujeme odchod ČR z tohoto globálního paktu po vzoru Maďarska a USA. Žádáme vládu ČR, aby ve vztahu k tomuto paktu udělala příslušné kroky v souladu s usnesením Poslanecké sněmovny,« ocitoval Okamura návrh připraveného usnesení. Ani Ondráček, ani Okamura ale pro své návrhy na zařazení nových bodů na program schůze nenašli většinovou podporu.

Z jednání o globálním paktu o migraci se v loňském roce stáhly Spojené státy, protože podle nich je pakt neslučitelný s migrační politikou Washingtonu. Ve druhé polovině července ohlásilo proceduru odchodu z jednání o dohodě Maďarsko. Uvedlo, že pakt jde zcela proti bezpečnostním zájmům země.

Globální pakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci má za cíl řešit, proč lidé migrují, jak je chránit, jak je v nových zemích integrovat, jak umožnit jejich návrat domů a další otázky. Mimo jiné definuje migraci jako základní lidské právo.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 21 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-09-15 21:34
Tady nejde o strach z imigrantů (to tvrdí akorát sorosovská
propaganda), ale o solidaritu s rozvojovými zeměmi, kterým slouhové
imperialistů Merkelová a Macron pouštějí žilou. Bez armády
nezaměstnaných jim totiž ten kapitalismus nefunguje.
levicovyvolic
2018-09-14 06:18
Takhle voliče zpět nezískáte. Přitroublíci, co se bojí migrantů
budou stejně volit Okamuru. Neměly by vás spíš zajímat stejné věci
jako odbory? Růst minimální mzdy, proplácení prvních dnů nemoci atd.
Jste levicová strana, vzpomeňte si....
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.