Ilustrační FOTO - Pixabay

…a banky dál perou špinavé peníze

Evropská komise (EK) po sérii skandálů kolem praní špinavých peněz doporučuje změny v bankovním dohledu. Nevyslyšela však výzvy Evropské centrální banky (ECB) k vytvoření nového úřadu pro boj s finanční kriminalitou, informovala agentura Reuters.

Největší nizozemská finanční skupina ING minulý týden přiznala, že řadu let nedostatečně znemožňovala praní špinavých peněz. Podle nizozemské prokuratury ING v letech 2010 až 2016 porušovala zákony o prevenci praní špinavých peněz a financování terorismu. ING souhlasila, že výměnou za urovnání této kauzy zaplatí 775 milionů eur (téměř 20 miliard korun).

Případ ING byl podle agentury Reuters zatím posledním z řady podobných kauz zahrnujících banky v Lotyšsku, Estonsku, Dánsku, Španělsku, Lucembursku a na Maltě. Evropský bankovní úřad již delší dobu upozorňuje, že nemá dostatek pravomocí ani personálu k boji proti praní špinavých peněz v evropských bankách.

Podle návrhů EK by měl úřad najmout další úředníky pro boj s praním špinavých peněz. Měl by rovněž získat větší vliv na činnost národních úřadů pro dohled nad bankovním sektorem a možnost požadovat vyšetřování bank podezřelých z porušování pravidel týkajících se praní špinavých peněz, píše agentura Reuters.

Návrhy EK, které ještě musejí schválit jednotlivé členské země Evropské unie a zákonodárci, nicméně podle Reuters nezahrnují vytvoření zvláštního úřadu pro boj s finanční kriminalitou, jenž by umožnil centrální dohled podobný dohledu ECB nad finanční stabilitou bank v eurozóně.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-17 13:10
Pan Junker se vrátí do Lucemburska a udělá tam "pořádek"
(ten finanční bordel tam pomáhal vytvářet osobně). Tak jako v EU. No
a banky budou lumpačit tak dlouho, až nastartují další krizi a my je
pak budeme muset zase sanovat. A tak pořád dokola. Dokud lidi nedostanou
rozum a nevezmou moc do vlastních rukou. Potom snad bude ten augiášův
chlívek vyčištěn.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.