Ilustrační FOTO - Pixabay

Mangkhut se žene Čínou

Tajfun Mangkhut, jehož řádění si na Filipínách vyžádalo desítky mrtvých, a který v neděli udeřil v Číně, na jih nejlidnatější země světa přinesl další silné lijáky.

Pohybuje se západním směrem a podle místních meteorologů zeslábl na »tropickou bouři«. Zasáhl další tři čínské provincie.

Agentura Nová Čína uvedla, že v pevninské části státu úřady zprovoznily 18 327 nouzových přístřešků a nechaly z bezpečnostních důvodů uzavřít 632 památek a téměř 30 000 stavenišť. Na 2,4 milionu lidí ze sedmi měst v provincii Kuang-tung bylo evakuováno, do přístavů se muselo vrátit 50 000 lodí. Život v Hongkongu, jenž patří mezi největší finanční centra na světě, se podle agentur v neděli prakticky zastavil.

Podle agentury Reuters tamní finanční trhy a firmy fungovaly normálně. V Hongkongu již také začal úklid ulic posetých troskami, včetně zřícených lešení. V ulicích leží také vyvrácené stromy. V Číně byly před příchodem tajfunu, nazvaného místními médii »král bouří«, uzavřeny přístavy, rafinérie a velké průmyslové podniky. Do některých míst byly z preventivních důvodů omezeny dodávky proudu. Podle Reuters panují obavy, zda nebude ohrožena výroba cukru v provincii Kuang-tung, odkud pochází desetina čínské produkce této komodity. Agentura AP uvedla, že byl přerušen provoz rychlovlaků i některých běžných vlaků mezi provinciemi Kuang-tung a Chaj-nan.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.