Ilustrační FOTO - Pixabay

Kuba je otevřena dialogu rovných

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel v neděli řekl, že vztahy mezi Kubou a Spojenými státy se od loňského nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce zhoršily.

V rozhovoru s televizí Telesur podle agentury AFP dodal, že Havana je přesto nadále otevřená dialogu. »Rozhovory ale musejí být vedeny jako rovný s rovným, musejí nás respektovat a nepodmiňovat naši suverenitu,« uvedl kubánský vůdce, který se ujal úřadu po Raúlovi Castrovi letos v dubnu.

Diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Havanou byly po více než půlstoletí obnoveny v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy. Americké ekonomické embargo, zavedené v roce 1962, ale stále trvá.

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. FOTO - wikimedia commons

Obamův nástupce Trump má však ke kubánskému režimu výrazně odmítavější postoj a částečně odvolal některé vstřícné kroky Obamovy vlády. V listopadu 2017 například Washington zpřísnil obchodní a turistické sankce proti Kubě.

Vztahy Washingtonu a Havany narušuje také stále nevyjasněná kauza kolem záhadného onemocnění, které od roku 2016 postihlo téměř třicítku diplomatů USA v Havaně. Nemoc se projevuje ztrátou sluchu, hučením v uších, poruchami rovnováhy, bolestmi hlavy a zvýšenou únavou. USA v důsledku onemocnění stáhly z Havany 60 % svých diplomatů a provozují ambasádu v omezeném režimu.

Kubánský prezident také opět kritizoval americké obchodní embargo, které má podle něj na ostrov katastrofální dopad. Označil jej za »brutální praktiku« a »zločin proti lidskosti«. Dodal, že Kuba chce žít normálním životem a že nepředstavuje žádnou hrozbu.

V rozhovoru rovněž řekl, že je nakloněn tomu, aby nová ústava, o které se nyní diskutuje, umožnila sňatky osob stejného pohlaví. O nové ústavě budou Kubánci hlasovat příští rok v referendu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 18 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.