Ilustrační FOTO - Pixabay

Budou ze státních zástupců soudci?

Nejvyšší soud by mohli posílit Radek Doležel a Petr Škvain, kteří nyní působí jako státní zástupci. Soudcům z trestního kolegia oba představili své vize a získali jejich podporu.

Proces směřující ke jmenování soudcem a přidělení k Nejvyššímu soudu tak může pokračovat. Přijít by mohli příští rok, možná už od 1. ledna.

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal se domnívá, že posily z jiných právních profesí by mohly soudu prospět a přinést větší pluralitu názorů. »Nejvyšší soud nesmí být uzavřenou institucí,« řekl novinářům Šámal, v jehož kompetenci je navrhnout jmenování vybraného kandidáta soudcem. Předtím se ještě musí vyjádřit soudcovská rada.

»Byl bych do budoucna rád, kdyby takové přestupy byly častější, a to i opačným směrem,« uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Doležel působí u Nejvyššího státního zastupitelství, kde vede odbor mimořádných opravných prostředků a často se účastní veřejných jednání Nejvyššího soudu. Je také členem Legislativní rady vlády a v minulosti pracoval také jako koncipient, právník antimonopolního úřadu a jako asistent soudce Nejvyššího soudu.

Škvain je žalobcem Vrchního státního zastupitelství v Praze a odborným asistentem na plzeňské právnické fakultě, spolupracuje s dalšími akademickými pracovišti. V minulosti byl také advokátem.

Nejvyšší soud se při výběru nových soudců řídí interně schválenými pravidly. Zároveň ale upozorňuje na to, že v České republice chybí kariérní řád soudců a obecná pravidla pro jmenování.

Proces podle interních pravidel pro výběr kandidátů má několik kroků, začíná shromažďováním podkladů a vyjádření nadřízených, důležitým krokem je představení soudců na zasedání kolegia. Tam Doležel i Škvain obstáli. »V rozpravě vystoupilo asi deset soudců, ve všech případech to byla vyjádření doporučující,« popsal předseda trestního kolegia František Púry.

Nejvíc členů Nejvyššího soudu se dál rekrutuje ze soudů nižších instancí.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.