Reklama

Maďarsko v (ne)bezpečí

Článek 2 Smlouvy o Evropské unii hovoří o tom, že EU je založena na hodnotách úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin. Dále uvádí, že tyto hodnoty jsou společné členským státům ve společnosti vyznačující se pluralismem, nepřípustností diskriminace, tolerancí, spravedlivostí, solidaritou a rovností žen a mužů.

Na předešlém plenárním zasedání Evropského parlamentu byla jedním z bodů předložených k hlasování zpráva nizozemské poslankyně Judith Sargentini (frakce Zelení/Evropská svobodná aliance), ve které se konstatuje, že existuje nebezpečí, že Maďarsko závažným způsobem porušuje tyto hodnoty, na kterých je EU založena.

Největší problém reportérka spatřuje ve fungování volebního a ústavního systému, soudnictví, korupci, porušování občanských svobod, porušování práv menšin a migrantů. Ve své zprávě pak poslankyně dále vyzývá Evropskou radu, aby postupovala dle článku 7 výše zmíněné smlouvy o EU.

Bez práv, ale s povinnostmi

V článku 7 se hovoří o tom, jak by měla Rada vůči takovému státu, který se zpronevěřil základním hodnotám, dále postupovat. Jedná se o několikastupňový proces, který by v konečné fázi mohl skončit tím, že členskému státu budou pozastavena určitá blíže nespecifikovaná práva, včetně hlasovacího práva při jednáních Evropské rady, přičemž však povinnosti vyplývající ze členství v Unii zůstávají zachovány. Zatím takový případ v dějinách EU nikdy nenastal a s pravděpodobností hraničící s jistotou nenastane ani nyní. Díky skutečnosti, že k rozhodnutí je nutný jednomyslný souhlas všech jejích členů. V tomto případě je jisté, že minimálně Polsko, které samo čelí kritice EU za provedenou reformu soudnictví, bude hlasovat proti a je pravděpodobné, že se k němu připojí i další země, svou podporu již naznačilo například Bulharsko.

Mezi lidovci

Přestože tedy Maďarsku reálně nic nehrozí, stojí za to se nad vzniklou situací trochu zamyslet. Zarážející je již samotný fakt, že, mimochodem poprvé v historii Evropského parlamentu, i přes nutnou dvoutřetinovou většinu došlo ke schválení zprávy doporučující toto opatření. Zásadní roli při hlasování o jejím schválení totiž sehrála nejpočetnější frakce EP, Evropská lidová strana (EPP), jejímiž členy jsou paradoxně jak europoslanci Orbánovy strany Fidesz, tak předseda Evropské rady Donald Tusk, dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a jejím současným předsedou je německý poslanec Manfred Weber, který se netají ambicí Junckera po příštích volbách nahradit.

Soudržnost...

S Viktorem Orbánem jistě nelze ve všem souhlasit, nelze ani schvalovat všechny kroky, které v posledních letech učinil, ovšem jeho postoje k ilegální migraci a rozhodnost, se kterou přistoupil k ochraně hranic své země, ve shodě s vůlí maďarského lidu, nelze odsuzovat. Ze strany evropských lídrů zpravidla nemůžeme očekávat upřímná přiznání, ale že nařčení Maďarska z porušování evropských hodnot vůbec nesouvisí s protiimigračním postojem Orbánovým, tomu lze uvěřit opravdu jen stěží.

Jaromír KOHLÍČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 24 hlasů.

Jaromír KOHLÍČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.