Reklama

Třetí revoluce ve válčení

Stojíme na prahu třetí revoluce ve válčení. Již víme, že jsme schopni vytvořit zbraně, které zcela bez zásahu člověka dokážou rozhodovat o životě a smrti.

Na základě nastavených parametrů mohou brát lidské životy a nenesou za své činy odpovědnost. Studený kov nezajímá morálka a namísto svědomí ho limituje jen jeho výdrž a munice. Před desetiletím scény ze sci-fi filmů jako Terminátor se stávají realitou a my si musíme položit zásadní otázky:

Věříme, že autonomní zbraňové systémy povedou k vytvoření bezpečnějšího světa?

Věříme, že robotovi může být povoleno vzít život lidské bytosti?

Jsem bytostně přesvědčena, že odpověď na obě otázky musí být ne. Zákon robotiky číslo jedna praví: »Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.« Toto musí být alfa a omega našeho přístupu k dané problematice. Není možné dělat kompromisy.

V hlasování minulý týden v Evropském parlamentu jsem tedy podpořila usnesení o autonomních zbraňových systémech, ve kterém stojí, že: »Je mimořádně důležité předcházet vývoji a výrobě jakéhokoli smrtícího autonomního zbraňového systému, který by postrádal člověkem prováděnou kontrolu zásadních funkcí, jako je výběr cíle a útok na něj.«

Kateřina KONEČNÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 51 hlasů.

Kateřina KONEČNÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.