Ilustrační FOTO - Pixabay

Pohádková vonička provoní váš byt…

Takovým je podle našich babiček a nepochybně i podle maminek, jen byt »naklizený«. Mýdlo s jelenem, které je znovu na trhu, babičky používaly nejen k praní a k odstraňování »úporných« skvrn z oblečení, ale i k mytí podlahy. Peroxid vodíku, za pár kaček koupený v lékárně, používaly nejen k dezinfekci drobných oděrek, ale i k odstranění skvrn od kávy, čaje, vína a ovoce.

A také ocet měly rády. Nejen jako zálivku zeleninových salátů, či jako prostředek k dochucení některých polévek a omáček. Znaly i jeho očistné účinky. S jeho pomocí vyháněly i »smrádek« z bytu. Dvě tři lžíce octa nalité na sepranou bavlněnou plenu (my dnes můžeme využít menší molitanovou houbu) uloženou na talířku například na knihovně, osvěží vzduch v místnosti. Nevěříte? Zkuste to!

Všeliké chemické, uměle vyrobené prostředky, mají provonět naše byty. Přiznávám, že s jejich pomocí čas od času zkouším osvěžit i svůj pracovní kout, který mi rodina vymezila a v němž, v době kdy jsem doma sám, podléhám »vůni« tabáku. Je to na nic. Rozpůlená cibule na talířku či pár bobkových listů zapálených v misce má mnohem lepší účinek. Babičky to věděly…

A »sázely« na přírodní prostředky. Tak například v dětských pokojích nechyběla snítka levandule, která přivolává skřítka Zavřiočko, který usnadňuje dětem usínání. Sušené žluté květy pelyňku-černobýl údajně přivolávají příjemné sny. Sušený chmel uklidňuje a usnadňuje usínání, navíc příjemně voní. Teď je ten správný čas pro jeho sběr, pokud víte kam na něj jít. Stačí jím naplnit malý polštářek či jej dát do dobře uzavřeného sáčku, který vložíte do polštáře na spaní.

Ložnici příjemně provoní a uklidňující atmosféru navodí roztlučený hřebíček smíchaný s majoránkou, samozřejmě v sáčku, nejlépe hedvábném, ovšem i obyčejný, lněný, stačí. Navíc je to dobrá prevence proti molům.

V jednom ze starých kalendářů jsme našli snový polštářek. K jeho výrobě třeba sušených bylinek. Stačí hrst fialkového kořínku, pět hrstí levandulových kvítků, hrst chmelových květů, hrst sušeného heřmánku, hrst růžových poupat, menší množství (je psáno: půl hrsti) květů pelyňku-černobýlu a čtyři drcené hřebíčky. Vložte do polštářku a pečlivě zašijte. Vonět by měl celý rok. A vaše sny veskrze příjemné.

I ostatní místnosti je dobré provonět. Pomůže třeba v pravdě pohádková vonička (znáte pohádku Janíček s voničkou, v níž princezna prosí: Janíčku, dej mi tu voničku…? Dostala ji až za spoustu polibků…) z čerstvých květin a bylin. Doprostřed dejte velkou růži, okolo ní listy pelyňku, vše pevně svažte a položte na stůl. Přidat můžete i další vrstvu – z levandule, yzopu, rozmarýnu a máty. Ano, přivázané k voničce s růží.

Nejčastěji se v babských radách na provonění jednotlivých místností objevuje květ levandule. Suché větvičky zapichovaly do květináčů stojících na okně. Ovšem báječné jsou i věnečky upletené z rozmarýnu a tymiánu pověšené v prostoru.

V některých městských domácnostech se na jídelní stůl dávala voňavá miska. Obsahovala po hrsti sušených okvětních lístků růže, sušeného rozmarýnu, sušeného chmele a květů heřmánku, menší hrst sušené levandule, lžíce sušeného fialkového kořínku. Lepší je ale příjemná vůně z dřevěné či porcelánové mísy naplněné čtyřmi hrstmi sušených levandulových květů, dvěma hrstmi sušených listů máty, dvěma lžícemi drceného hřebíčku, a lžící fialkového kořínku.

Závěrem pak přidáváme babskou radu, která nemá chybu. Pokud osadíte okenní parapet květináči s různými bylinkami, které jako čerstvé můžete využít i při přípravě pokrmů, pak máte jistotu, že místnost provoní, navíc budete mít zásobu čerstvých bylinek po celý rok, tedy i v době, kdy jsou zahrádky »odstaveny« podzimem a zimou. Jedno, zda bydlíte v paneláku, činžáku či v rodinném domě.

Je to pravda, babičky byly a jsou moudré a bude tomu tak určitě i v budoucnu.

(jan)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.