Jair Bolsonaro. FOTO - wikimedia commons

Brazilky proti kandidátovi pravice: On ne

Brazilské ženy zahájily tento týden na sociálních sítích kampaň proti prezidentskému kandidátovi Jairovi Bolsonarovi, který je označován za krajně pravicového politika a mj. proslul řadou kritických výroků na adresu etnických menšin, žen či homosexuálů. Ke kampani #EleNão (On ne) se připojila řada známých brazilských hereček, novinářek či hlasatelek, uvedl server BBC Mundo.

»Kampaň #EleNão není jen o politice, ale o hlavně o morálce,« napsala např. na Twitteru brazilská herečka Deborah Seccová. Modelka Sasha Meneghelová vyzvala ženy, aby pomohly ovlivnit nerozhodnuté voliče. »Volit Bolsonara je nebezpečný krok zpět,« napsala na sociální síti Meneghelová, dcera jedné z nejslavnějších brazilských televizních moderátorek přezdívané Xuxa. Dvoje předchozí prezidentské volby v Brazílii (2010 a 2014) vyhrála Dilma Rousseffová, jež se stala v roce 2011 první ženou v čele této největší latinskoamerické země. V roce 2016 ji ale parlament sesadil kvůli údajným neústavním manipulacím s výsledky státního rozpočtu a v čele země ji nahradil pravicový viceprezident Michel Téměř, obviněný z korupce, jehož ale parlament ke stíhání nevydal. Politický matador Bolsonaro, který je už od roku 1991 poslancem, by měl podle průzkumů vyhrát 7. října první kolo voleb. Ve druhém kole 28. října ale vítězství nijak jisté nemá.

Bolsonaro je od 6. září hospitalizován, protože ho na jednom z mítinků vážně zranil nožem jeho odpůrce. Od té doby vede kampaň přes sociální sítě a preference mu vzrostly. Podle průzkumu z počátku týdne by ho v prvním kole volilo 28 % voličů. Podle průzkumu z počátku září ho ale odmítá 49 % voliček, 17 % žen by ho podpořilo. Kvůli některým radikálním vyjádřením byl Bolsonaro i obviněn. Loni dostal pokutu za urážlivý výrok pronesený na adresu poslanecké kolegyně Maríi Rosariové v debatě o násilných činech v zemi. Řekl Rosariové, že ji by nikdo neznásilnil, protože je ošklivá. Ženy rozčílil i svými výroky stran nerovnosti platů. V roce 2016 řekl, že by ženu nezaměstnal za stejný plat jako muže, protože ženy časem otěhotní. Urážlivě se vyjádřil i na adresu své dcery, když loni prohlásil: »Mám pět dětí, čtyři syny a v pátém případě jsem byl oslabený, tak se narodila dcera.« Urážlivě se vyjadřuje i o homosexuálech. Řekl, že homosexualita je způsobena nedostatkem bití při výchově. Čelil i obvinění z rasismu kvůli hanlivým výrokům na adresu domorodých obyvatel, minulý týden ale rozhodl nejvyšší soud, že v této kauze stíhán nebude. Na Twitteru je i kampaň podporující Bolsonara (#MulheresComBolsonaro), jež vyjmenovává důvody, proč by mu měli voliči dát hlas. Tvrdí, že je to »čistý politik« (v posledních letech hýbou totiž brazilskou politickou scénou případy korupce). Příznivcům se líbí i jeho návrh na nižší daně, liberalizaci držení zbraní či návrh na snížení věkové hranice pro ukládaní trestů vězení, která je nyní 18 let.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.