Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. FOTO - Haló noviny

Výzva z Pekingu do Washingtonu

Čína vyzvala Spojené státy, aby zrušily sankce uvalené ve čtvrtek na čínskou armádní agenturu a jejího ředitele kvůli nákupu výzbroje z Ruska. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova nové sankce ohrožují světovou stabilitu a svědčí o tom, že vyvíjení tlaku na Moskvu nepřináší žádné výsledky. Šéf ruské diplomacie označil nové sankce za nekalou konkurenci vůči výrobci ruských stíhaček.

»Spojené státy nikdy nebudou moci diktovat Rusku podmínky prostřednictvím sankcí,« zdůraznil Rjabkov. Varoval také Washington, aby si nezahrával s ohněm, protože to může být nebezpečné. »Sledujeme, jak Spojené státy pokračují ve vyhlašování sankcí vůči naší zemi. Zdá se, že se to stalo jakousi národní zábavou, protože čtvrteční sankce jsou už šedesátým protiruským opatřením od roku 2011.Každé nové kolo sankcí přitom ukazuje, že předchozí snahy našich nepřátel vyvíjet na Rusko tlak nepřinesly žádné výsledky,« konstatoval Rjabkov.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil nové sankce za projev nekalé konkurence vůči firmě Suchoj a příznak krize dolarového zúčtování. »Znovu se přesvědčujeme, že dolarový systém se plně zdiskreditoval a důvěra k dolaru prudce padá,« prohlásil ruský ministr. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil sankce za nepřátelské, škodlivé a nepředvídatelné kroky, jejich cílem je pokusit se netržními metodami vytěsnit z trhu hlavního konkurenta amerických výrobců, přičemž ruské zbrojovky jinak mívají často nad touto konkurencí navrch. Sankční hysterie podle mluvčího Kremlu také nedovoluje střízlivě ocenit perspektivy rozvoje vzájemných vztahů.

Čínská agentura nakoupila v Rusku 10 stíhacích letounů Suchoj a moderní systémy protivzdušné obrany S-400 a podle amerického ministerstva zahraničí tím porušila sankční zákon USA z roku 2017. Sankce byly uvaleny jak na čínskou agenturu, která s ruskou státní firmou Rosoboronexport obchod uzavřela, tak na jejího ředitele Li Šang-fua. Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek rovněž oznámilo, že na svůj sankční seznam nově zařadilo 33 ruských představitelů a organizací z oblasti armády a zpravodajských služeb. Seznam nyní zahrnuje celkem 72 ruských občanů, organizací a firem. Sankce byly uvaleny na základě sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za připojení se Krymu k Rusku z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a »za vměšování do prezidentských voleb v USA«.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 52 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


paul-55
2018-09-23 22:38
Motl, ty pravičáckej knedlíku, kup si místo Hájka, tím to
zachráníš, měj se fajn při těch nákupech.
o.motl
2018-09-22 15:27
Jestli se přidá ještě pár dalších rudejch knedlíků, tak to zlomí
Washingtonu vaz, pane Hájku.
hajek.jiri51
2018-09-22 10:44
Žasnu. Asi se skutečně posr*li. Ale je to drzost 1. řádu. Osobně
vyhlašuji sankce proti USA. Nekoupím nic, co by jen náznakem souviselo s
těmi magory. Doufám, že to na ně dopadne tvrdě a probudí je to.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.