Humbuk a jásot je úplně zbytečný

Blíží se volby a volič je na několik týdnů »pán«. Jeden z trumfů se blíží. Přidáme důchodcům – celých 900 Kč. Na české poměry skutečně něco neobvyklého. Dosud tak neučinila žádná vláda. S díky však neradno pospíchat.

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska podávalo desítky různých legislativních návrhů na zlepšení situace lidí, kteří jsou závislí na sociálních příjmech. Cílem bylo dodržet hranici nejméně 50 procent předchozího výdělku. Marně. K hlasu OS ČMS se čas od času připojil tehdejší odborový předák a dnes senátor pan Štěch. Politikové návrhy odmítali. Mohu začít od předsedy vlády Pitharta a skončit u Nečase. Stejně tak ministři práce a sociálních věcí. Důchody patří do skupiny mandatorních výdajů a stát na masivnější přidávání nemá! V některých letech se nevyplatilo ani tolik, kolik se vybralo na odvodech z mezd. Ponechám stranou starobní a invalidní důchody v Německu. Nebe a dudy!

K poznámce o masivním přidání důchodcům mě vedla nedávná osobní zkušenost z Hradce Králové. Stejná situace je jistě v řadě velkých měst. Důchodce se příliš svými příjmy nechlubí a v mnoha případech, bohužel, to nezajímá ani jeho okolí. Žije skromně a tiše, důchod mu asi stačí, říká okolí. Pokud zůstane osamělý a ještě není zcela zdráv, nastává horrorová situace. Bydlení, léky, jídlo. Kolotoč, z kterého není úniku. Vdovecký (vdovský) důchod není velký, náklady na domácnost téměř stejné. Buďme však konkrétní.

Pan Z. F. (1943–2018) ovdověl před deseti lety. V posledním roce pobíral starobní důchod 15 676 Kč. Na první pohled slušný sociální příjem pro osamělého pána. Od vyučení po celý aktivní život pracoval jako svářeč v jednom královéhradeckém strojírenském podniku. Jsme u velkého »ale«. Za nájem a energie platil měsíčně 12 500 Kč. Aritmetika je jasná. Pro přesnost uveďme, že poslední rok chodil velmi špatně a pobíral podporu 2000 Kč a také rodina (syn a dcera) ho nenechali na holičkách. Dávno skončila doba levného chleba, housek, mléka, másla. I uzenáč je poměrně nákladný luxus.

Pan prezident Zeman často v rozhovorech připomíná miliardáře Bakalu, který se stal majitelem nejen dolů, ale i bytového fondu zaměstnanců, dnes hornických seniorů. I zde ponechme stranou, která politická garnitura pana Bakalu »porodila«. Jednoznačně musíme začít u »kmotra« privatizace pana Václava Klause a jeho spolupracovníků. (Jeho syn si zvolil jinou parketu. Horuje za svobodu slova a neomezené právo na informace.) Velký strojírenský podnik v Hradci Králové prodal byty jako celky. Panelák si koupil majitel a spravováním pověřil místní advokátní kancelář. Kolik mu x krát 3+1 vynáší, nevím. Vím jen, že podobných pánů Bakalů jsou stovky, možná tisíce.

Bývalý ministr ing. Tomáš Ježek (ve své době poradce federálního ministra financí) doporučil »zhasnout«. V životopise píše, že si »váží pánů Klause, Tošovského, Třísky, Kočárníka, Dyby«.

Snad ani nemusím připomínat jednoduchou matematiku, kolik zbývalo českému důchodci po odečtení nákladů na bydlení.

Jaroslav ŠTRAIT


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 49 hlasů.

Jaroslav ŠTRAIT

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2018-09-25 15:29
Přestože je to jasné jako facka, najde se spousta voličů, kteří ty
předvolební řeči spolknou jako malinu a opět nechají vládnout ty
samé. Dost možná k nim přidají pár ještě horších.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.