Chulgoo Lee (Ken), manažer společnosti Samsung Engineering, která realizuje pro NEXEN TIRE tento projekt, a senátor Václav Homolka.

Homolka se zajímal o průmyslovou zónu Triangle

Václav Homolka (KSČM), senátor PČR za volební obvod č. 5 – Chomutov, navštívil projekt NEXEN TIRE v průmyslové zóně Triangle, výstavbu závodu na výrobu pneumatik na ploše větší, než jsou dvě Václavská náměstí.

V areálu závodu jej přijalo vedení firem NEXEN TIRE a Samsung Engineering, senátor se informoval o pracovních podmínkách postupně vznikajících pracovních míst. Průmyslová zóna Triangle je strategicky umístěna mezi městy Žatec, Chomutov a Most. Homolka jako zastupitel Ústeckého kraje spolurozhodoval v minulosti o podmínkách vzniku této průmyslové zóny v místě tehdejšího letiště Žatec. »Nechtěl jsem, aby celé zaniklo, letiště mělo strategickou polohu. Snažil jsem se, aby alespoň částečně zůstalo, aby se tím zóna Triangle odlišila od jiných průmyslových zón tím, že by sem bylo možné přiletět aspoň malým letadlem,« připomněl Homolka.

Ale to se nepodařilo. Letiště Žatec bylo kompletně zrušeno a pozemky byly převedeny na jiný způsob využití – na lehkou průmyslovou výrobu. »Dnes jsem tomu rád. Když jsme na kraji uvažovali o tom, jak získat investory do takto rozsáhlé zóny, věděl jsem, že to nebude jednoduché,« uvedl Homolka. Největší investory, jako je NEXEN TIRE nebo NEMAK , tak musel Ústecký kraj přesvědčit nabídkou pozemků za symbolickou cenu.

Vláda prostřednictvím tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky přislíbila kraji kompenzaci. »Doufali jsme, že se nám tato investice vrátí formou zvýšené zaměstnanosti pro místní občany, ale situace na trhu práce v našem regionu se velmi změnila oproti minulému desetiletí. Pracovních nabídek je mnoho, kdo chce pracovat, může. Kdo chce hlavně vydělávat, tak jezdí za prací do nedalekého Německa. Na pracovním úřadě jsou v podstatě hlášeni jen lidé, kteří pracovat nechtějí,« konstatoval Homolka s tím, že pracovní příležitosti především pro občany Chomutovska byly hlavním důvodem, proč se uskutečnilo jednání s vedením projektu NEXEN TIRE v průmyslové zóně Triangle.

Homolka se na místě výstavby sešel s výkonným ředitelem projektu Yongho Lee a jeho týmem s cílem zjistit, jak vedení NEXEN TIRE plánuje obsadit postupně až 1500 nových pracovních míst, jaké zaměstnanecké benefity a ostatní podmínky mají přilákat nové zaměstnance. V současnosti se dokončuje první etapa výstavby. Otázkou zůstává, jak bude tento nový zaměstnavatel konkurovat zaměstnavatelům v Německu, kam za prací dojíždějí nejschopnější pracovníci Ústeckého regionu. Nexen Tire chce zaměstnancům nabídnout odpovídající mzdové podmínky, které budou reflektovat současný celorepublikový vývoj platů. Samozřejmostí bude i zajištění stravování pracovníků přímo v továrně a zvažuje se také doprava do závodu z okolních měst.

Homolka je odborníkem na učňovské školství. »Pokud by mi nezrušili učiliště, asi bych se nepustil do politiky a nikdy se nestal senátorem, mě práce s mládeží bavila a obohacovala, těžko jsem ji opouštěl,« zavzpomínal Homolka. Vedení společnosti Nexen Tire chce klást důraz na partnerství s učilišti, ale i se středními odbornými a vysokými školami. Umožní tak studentům vyzkoušet si práci s těmi nejmodernějšími technologiemi.

Otázkou je, jak tato masivní výroba pneumatik zatíží stávající silnice, protože projekt počítá s dopravou vstupní suroviny a odvozem vyrobených pneumatik po silnici kamiony. K tomu Yongho Lee uvedl, že firma bude usilovat o to, aby zátěž na silnicích byla pokud možno minimální. Při odchodu a rozloučení s panem Yongho Lee pak ještě Homolka zmínil, že v Koreji nikdy nebyl, ale má z této země své auto KIA sportce, jež ho jedenáct let nezklamalo. Takže Korea musí být podle Homolky úžasná zem, když má tak spolehlivá auta.

Helena GROFOVÁ

FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 8 hlasů.

Helena GROFOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.