Australan Rohan Dennis suverénně vyhrál časovku na cyklistickém MS v Innsbrucku. FOTO - www.rohandennisofficial.com

Dennis králem mistrovské časovky

Australský cyklista Rohan Dennis suverénně vyhrál na silničním mistrovství světa v Innsbrucku časovku. Stříbrného Nizozemce Toma Dumoulina, obhájce loňského prvenství, porazil o minutu a 21 sekund. Bronz získal Victor Campenaerts z Belgie. Jan Bárta byl čtrnáctý, úřadující domácí šampion Josef Černý pětadvacátý.

Osmadvacetiletý Dennis získal z individuální časovky na MS první medaili. Dosud měl dvě zlaté z časovky družstev a dva tituly z dráhových světových šampionátů. Na dráze byl v roce 2015 necelé tři měsíce také držitelem rekordu z hodinovky. Australský cyklista vyhrál časovku po 13 letech, v roce 2005 završil Michael Rogers zlatý hattrick.

Dennis prolétl trať s rychlostním průměrem takřka 50 kilometrů v hodině (49,585). A s ohledem na velký náskok z druhého mezičasu na metě 35,2 km, který v průběhu neustále navyšoval, čekal na dojetí posledního startujícího Dumoulina a na potvrzení prvenství už jen symbolicky.

V cíli obrovsky zklamaný Dumoulin, jemuž mělo hrát do karet výrazné stoupání ve druhé polovině přes 52 kilometrů dlouhého závodu, měl nakonec štěstí, že vůbec dosáhl na stříbro. Campenaertse za sebou nechal pouze o půl sekundy. Čtyřnásobný světový šampion z časovky Němec Tony Martin byl se ztrátou takřka dvou a půl minuty sedmý.

Sedmadvacetiletý rodák z Maastrichtu Dumoulin prožívá rok, v němž sice dosáhl výborných výsledků, ale pokaždé se musel v celkovém účtování před někým sklonit. Vítěz loňského Gira d'Italia sice vyhrál souboje s chronometrem na Giru i poté na Tour de France, v obou případech ale skončil celkově druhý.

Na Giru vyhrál druhou z časovek právě Dennis. A s druhou příčkou se musel Dumoulin spokojit rovněž v úvodní den šampionátu, kdy v neděli dojela jeho stáj Sunweb - rovněž v pozici obhájce a hlavního favorita - druhá za sestavou Quick-Step Floors.

Bárta měl na Dennise manko čtyř minut a osmi sekund, Černý byl ještě o 41 sekund pomalejší. »Mým cílem byla desítka, je to holt kousek za ní, škoda,« řekl Bárta v rozhovoru s novináři.

Muži elite (52,1 km): 1. Dennis (Austr.) 1:03:03, 2. Dumoulin (Niz.) -1:21, 3. Campenaerts (Belg.) -1:22, 4. Kwiatkowski (Pol.) -2:05, 5. Oliveira (Portug.) -2:14, 6. Castroviejo (Šp.) -2:18, 7. Martin (Něm.) -2:25, 8. Bevin (N. Zél.) -2:35, 9. Kirijenko (Běl.) -3:08, 10. Madsen (Dán.) -3:23, ...14. Bárta -4:08, 25. Černý -4:49.

(zr)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.