Ilustrační FOTO - pixabay

Zájem o koupi bytu přes hypotéku v září mírně vzrostl

Zájem o koupi bytu přes hypotéku v září mírně vzrostl. Od října začnou platit zpřísněné podmínky pro poskytování hypoték. Podle většiny developerů se tím sníží poptávka, naopak vzrostou ceny nájmů. Odhady, kolika klientů se opatření dotkne, se pohybují od jednotek procent zhruba do pětiny. Vyplývá to z odpovědí developerských a realitních firem, které ČTK oslovila.

"V poslední době byl o byty zvýšený zájem, a to v řadě případů právě o nákup na hypoteční úvěr. Předpokládáme, že šlo o zvýšenou poptávku v důsledku snahy klientů využít ještě výhodných podmínek pro získání hypotéky. Ovšem v posledních dnech už nebyl zájem tak silný. Některé banky začaly uplatňovat zpřísněná opatření už dříve. A navíc koupě bytu není většinou záležitost několika dní," uvedla mluvčí developerské společnosti Central Group Marcela Fialková.

Od pondělí vstoupí v platnost přísnější podmínky pro poskytování hypoték, které v červnu oznámila Česká národní banka. Dluh žadatele nebude moci překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel bude muset současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent měsíčního čistého příjmu.

ČNB zpřísnila podmínky na hypotečním trhu několikrát. Poprvé předloni na podzim, kdy bankám fakticky zakázala půjčovat na celou hodnotu nemovitosti. V dubnu 2017 ČNB doporučila neposkytovat hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezit i hypotéky nad 80 procent. Takových mohou banky poskytnout jen 15 procent.

Zvýšený zájem evidoval v posledních týdnech také Ekospol. "Zatímco normálně tvoří byty prodané na hypotéku polovinu prodejů, nyní uvažovali o hypotéce dva ze tří zájemců. Ovšem nesmyslný diktát ČNB odstřihne od hypotéky až pětinu zájemců. Například čerství absolventi nebo mladé rodiny na vlastní byt v Praze prakticky nedosáhnou," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Finep podle mluvčího Davida Jiruška sleduje mírný nárůst poptávky proti sledovanému období v minulém roce. U novostaveb však nejde o nic zásadního. "Podle našich odhadů se nové opatření ČNB dotkne maximálně čtyř procent klientů. Důvodem je mimo jiné rostoucí proporce investorů, kteří byty kupují s cílem je dále pronajímat. Ti čerpají hypotéky výjimečně," uvedl Jirušek. Jiná je podle něj situace na trhu starších bytů, kde hypotéku využívá téměř 70 procent kupujících. "Předpokládáme, že tady regulace znemožní nákup nemovitosti asi desetině klientů," doplnil.

Podle předsedy představenstva Trigemy Marcela Sourala se zpřísnění podmínek může projevit v posledních měsících roku, kdy developeři obvykle prodávají více bytů. "Poptávka může být tentokrát nižší," podotkl.

Skanska Reality ani Karlín Group zvýšenou poptávku v posledních týdnech nezaznamenaly. "Zpřísnění pravidel nepřisuzujeme zásadní význam," uvedl generální ředitel Karlín Group Jan Ludvík. Podle ředitele developerské společnosti Star Group Tala Groznera se zájem klientů výrazně nezvýšil ani před opatřeními ČNB v roce 2016.

Hypoteční specialista poradenské společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák očekává, že vlastní bydlení financované hypotékou se zařadí do kategorie luxusního zboží. "Přetrvávající nedostatek nemovitostí k nájemnímu bydlení bude hnát nájmy nahoru. Paradoxně tak sice ČNB ochraňuje klienty před drahými úvěry, ti ale budou bydlet v předražených nájemních bytech," dodal.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.