Ilustrační FOTO - pixabay

Při náletech na IS Západ zabil 3331 civilistů

Při náletech západní koalice v čele s USA na pozice radikálního uskupení Islámský stát (IS) v Sýrii zahynulo v uplynulých čtyřech letech přes 3330 civilistů. Bilanci civilních obětí koaličních úderů v neděli zveřejnila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Londýně.

Koalice vedená USA přitom zcela tendenčně uvádí počet civilních obětí v Sýrii i v sousedním Iráku za stejné období jen málo přes tisícovku osob. Zdůrazňuje zároveň, že dělá vše, co je v jejích silách, aby civilním obětem zabránila (jak jinak).

Začalo to po vyhlášení chalífátu

Koalice v čele s USA začala bombardovat pozice IS v Iráku v srpnu 2014 poté, co tato radikální skupina ovládla pásy území překračující hranice obou zemí a vyhlásila v dobyté oblasti tzv. chalífát. Koncem září téhož roku koalice rozšířila své vzdušné údery i na Sýrii.

SOHR nyní uvedla, že od té doby bylo při koaličních náletech zabito 3331 civilistů. Monitorovací organizace se při shromažďování svých údajů opírá o síť zdrojů uvnitř Sýrie a zkoumání letových vzorků, nasazených strojů a použitých střel pro stanovení toho, kdo nálety provedl. »Mezi zabitými bylo 826 dětí a 615 žen,« řekl šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Omezení pomohli Rusové

Koaliční operace doznaly podle ČTK výrazného omezení od té doby, co byli islamisté vyhnáni z celé jimi obsazené oblasti s výjimkou malých pruhů území v Sýrii. A to se podařilo hlavně díky syrské vládě podporované Ruskem.

Od vypuknutí konfliktu v roce 2011 bylo v Sýrii zabito přes 360 000 lidí, bezmála třetina z nich byli civilisté, uvedla SOHR.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 21 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.