Ilustrační FOTO - Haló noviny

Hluboké názorové rozdíly

Mezi Tureckem a Německem podle kancléřky Angely Merkelové přetrvávají hluboké názorové rozdíly, které se týkají např. svobody tisku nebo právního státu. Šéfka vlády to v Berlíně řekla po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Požaduje propuštění Němců, kteří jsou v Turecku stále ve vazbě, zdůraznila.

»Na jedné straně existuje společný strategický zájem na dobrých vztazích - i z německé strany. Na druhé straně jsou ale hluboké názorové rozdíly v otázkách, jak vypadá demokratická, svobodná, otevřená společnost,« uvedla Merkelová po asi hodinu a půl dlouhém jednání. Mezi oblastmi, které obě země spojují, zmínila kancléřka spojenectví v rámci NATO, otázky migrace nebo boj proti terorismu. Zdůraznila, že o rozdílech je připravena s Tureckem jednat. Erdogan na požadavek propuštění zadržovaných Němců řekl, že je třeba respektovat nezávislost turecké justice. Merkelová poznamenala, že při všem respektu k této nezávislosti jsou některé procesy, které by podle SRN měly fungovat jinak. Narážela tím zřejmě i na to, že někteří ze zadržovaných nebyli ani po dlouhých měsících obžalováni.

Islamistický diktátor Erdogan opět SRN vyzval k důraznějšímu postupu vůči příznivcům hnutí duchovního Fethullaha Gülena, které viní z pokusu o puč v Turecku před dvěma roky. V SRN jsou jich podle něj stovky. Merkelová poznamenala, že SRN bere na vědomí turecké informace o hnutí, potřebuje jich ale více, aby bylo případně možné zakročit tvrději. Na tiskové konferenci nakonec nebyl turecký novinář Can Dündar, který byl v Turecku odsouzen a nyní žije v berlínském exilu. Erdogan prý zvažoval, že nepřijde před novináře, pokud tam bude Dündar. Žurnalista své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nechtěl, aby se tisková konference zrušila kvůli jediné osobě a aby tak jeho kolegové neměli možnost položit Erdoganovi kritické otázky. Jednoho z novinářů bezpečnostní složky během tiskovky vyvedly. Měl na sobě tričko s nápisem »Svobodu pro novináře v Turecku«.

Erdogan se setkal i se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem. Prezident SRN kritizoval zatýkání politických oponentů v Turecku. »Mám jako prezident této země starost o německé státní příslušníky, kteří jsou v Turecku ve vazbě z politických důvodů,« řekl. Obavy ale má i o turecké novináře, odboráře, právníky, intelektuály a politiky, kteří jsou v Turecku ve vazbě. V souvislosti s pokusem o puč bylo v Turecku propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 160 000 lidí včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50 000 lidí skončilo za mřížemi. Do vězení muselo na 160 novinářů. Kolem 150 médií muselo ukončit činnost. Proti Erdoganově návštěvě se konaly demonstrace.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.