Ilustrační FOTO - pixabay

Nastal čas, aby se Izrael přiznal

Svět by se měl více zabývat jaderným programem Izraele, jelikož je to jediný stát na Blízkém východě s jadernými zbraněmi. V reakci na čtvrteční projev izraelského premiéra Benjamina Netanjahua před Valným shromážděním OSN to uvedl na Twitteru íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf (na snímku).

»Izrael je jediným režimem v našem regionu s tajným a nepřiznaným programem na výrobu jaderných zbraní, včetně opravdového jaderného arsenálu. Nastal čas, aby se Írán přiznal a představil svůj nelegální program na výrobu jaderných zbraní mezinárodním inspektorům,« uvedl Zaríf na Twitteru. Kriticky se k projevu Netanjahua vyjádřil také Zarífův mluvčí Bahrám Ghasemí, který řekl, že se svět jen zasměje výrokům Netanjahua o tom, že Írán má tajný jaderný sklad v Teheránu. Projev izraelského premiéra mluvčí íránské diplomacie podle agentury Fars označil za nepravdivý, bezvýznamný a nepotřebný.

Netanjahu ve čtvrtek v New Yorku v OSN uvedl, že Írán má další jaderné úložiště v Teheránu, kde má výbavu pro výrobu jaderných zbraní. Zároveň pochválil USA, že odstoupily od jaderné dohody s Íránem a opět proti islámské republice zavedly sankce. Snahu evropských signatářů o zachování dohody, navzdory americkým sankcím, izraelský premiér označil za nebezpečnou politiku ústupků. Zdůraznil přitom, že nedopustí, aby Írán Izrael ohrožoval.

Mezinárodní jadernou dohodu s Íránem podepsaly v roce 2015 USA, Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU; Teherán se v dokumentu zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za odvolání s ním spojených sankcí. Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh. Americký prezident Donald Trump ale letos květnu oznámil, že USA od dohody odstupují a v srpnu zavedl Washington proti Íránu nové sankce. K odstoupení USA od dohody se opakovaně kriticky vyjádřili její další signatáři a EU usiluje, aby mohla zachovat obchod s Íránem. Teherán uvedl, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 27 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-30 18:21
Svět bude mít Izrael pořád víc a víc rád. Až to pro Svět skončí
špatně.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.