Makedonci hlasují v referendu o názvu země, účast je nízká

Makedonci dnes hlasují v referendu o schválení dohody o názvu své země. Dohoda, kterou Makedonie letos uzavřela se sousedním Řeckem, má bývalé jugoslávské republice umožnit ucházet se o členství v NATO a v Evropské unii. Zájem o hlasování je malý - v prvních dvou hodinách se účast vyšplhala pouze na 2,45 procenta a před 11:00 SELČ se zvýšila na osm procent. Země by se podle dohody nově měla jmenovat Severní Makedonie.

Oprávnění volit má zhruba 1,8 milionu občanů. Otázka v referendu zní: "Jste pro členství v EU a NATO přijetím dohody mezi Makedonskou republikou a Řeckou republikou?" Hlasování končí v 19:00 SELČ.

"Přišla jsem dnes hlasovat kvůli budoucnosti této země, kvůli mladým lidem v Makedonii, aby mohli volně žít pod záštitou Evropské unie, protože to znamená bezpečnější život pro nás všechny," řekla agentuře Reuters ve Skopje 79letá Olivera Georgijevská.

Jiného názoru je ale 54letý Vladimir Kavardarkov, který referendum bojkotuje. "Jsme pro NATO a EU, ale chceme do nich vstoupit se vztyčenou hlavou, ne zadním vchodem", řekl. "Jsme chudá země, ale máme důstojnost," dodal. K bojkotu referenda vyzval dříve také makedonský prezident Ďorge Ivanov.

Makedonci žijící v zahraničí hlasovali již ve středu na makedonských diplomatických zastoupeních. Ze zhruba půl milionu se jich zaregistrovalo jen 2600. Volební účast v zahraničí pak podle státní volební komise ve Skopji činila 37 procent. Téměř dvakrát větší zájem o hlasování projevili trestanci, ve věznicích jich k volebním urnám přišlo 65 procent, uvedla agentura APA. Aby bylo hlasování platné, musí se jej zúčastnit alespoň 50 procent voličů.

Hlasování sleduje podle zpravodajského serveru Balkan Insight rekordní počet téměř 12.000 domácích pozorovatelů a téměř 500 akreditovaných mezinárodních pozorovatelů.

Výsledek referenda není právně závazný, pro vládu má jen poradní charakter. Rozhodnutí, které v něm padne, musí ještě následně potvrdit parlament. Mnozí poslanci parlamentu dali najevo, že budou rozhodnutí občanů respektovat a hlasovat v souladu s ním.

Pro případnou změnu názvu země se jich v parlamentu musí vyslovit dvoutřetinová většina. Vláda, která referendum iniciovala, v něm ale takovou většinou nedisponuje. Opozice označuje vládou vyjednanou dohodu o novém názvu za protiústavní. Ať už se tedy občané v referendu vysloví záporně, nebo se jich k urnám nedostaví dostatečný počet, půjde o prohru vládního kabinetu premiéra Zorana Zaeva.

Pokud dnes Makedonci dohodě ze 17. června přitakají, mělo by to znamenat ukončení sporů se sousedním Řeckem, jehož součástí je i severní provincie Makedonie. Atény trvaly na změně názvu sousedního státu a blokovaly jakékoli jeho přibližování západním strukturám.

Spojené státy už daly najevo, že v případě kladného výsledku referenda by se Severní Makedonie mohla brzy stát 30. členem NATO.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina voličů, kteří chtějí jít hlasovat, dohodu podpoří. Proto se opozice zřejmě pokusí za každou cenu zpochybnit regulérnost referenda.

Podpořit dohodu s Řeckem před referendem přijela v uplynulých týdnech do Skopje už celá řada významných západních politiků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové, šéfa NATO Jense Stoltenberga a amerického ministra obrany Jamese Mattise. Ten na své návštěvě varoval před ruským vměšováním do referenda.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2018-10-01 11:46
"Elity" si stejně udělají co budou chtít.
Referendum/nereferendum. Jen hra na demokracii. Nač se proto ještě
přidávat. Lepší zůstat doma!
pleningeri
2018-09-30 19:24
Že Makedonci nešli k volbám se nedivím. Referendum jsou dvě otázky,
přičemž ta první zní : "Jste pro členství v EU a NATO".
Každý programátor vysvětlí, že takhle to prostě NEJDE.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.