Ilustrační FOTO - pixabay

Páteční zemětřesení v Indonésii má podle nové bilance 832 obětí

Zemětřesení a přívalová vlna tsunami, které v pátek zasáhly indonéský ostrov Sulawesi, má již 832 obětí na životech. V nové bilanci to oznámila indonéská národní agentura pro řešení krizových situací. Podle českého ministerstva zahraničí by mezi mrtvými neměli být žádní čeští občané.

Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, kde žije asi 600.000 lidí. Podle mluvčího indonéské agentury Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstává mnoho lidí pod troskami zřícených domů.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů mělo v pátek sílu 7,5 stupně. Následná tsunami dosáhla až tří metrů a smetla pobřežní oblasti. Odhaduje se, že katastrofa postihla až dva miliony lidí. Obavy panují v případě Donggaly, která je odříznuta od proudu a komunikačních kanálů.

Nugroho řekl, že v době katastrofy bylo v Palu 71 cizinců a o většině z nich úřady vědí. Jeden Jihokorejec je ale možná mezi 50 lidmi zasypanými pod hotelem Roa-Roa. Pohřešují se také tři Francouzi a jedena Malajsijec. Přeživší cizinci budou evakuováni do města Makassar.

Český ministr zahraniční Jan Hamáček vyjádřil soustrast rodinám obětí a pověřil české velvyslanectví v Jakartě, aby zajistilo potřeby indonéské strany. Ministerstvo je připraveno pomoci v koordinaci s krizovým centrem Evropské unie. Černínský palác má informace o dvou turistech pobývajících na ostrově Sulawesi, jsou v pořádku.

"Na konzulární pohotovost českého velvyslanectví se v noci z pátku na sobotu obrátila přítelkyně českého turisty, který tou dobou pobýval v oblasti Palu," řekl ČTK Robert Řehák z tiskového odboru ministerstva. Podle jeho informací českého občana vlna spláchla, když jel na motorce, z moře se mu ale podařilo dostat. Konzulovi, který se s ním telefonicky spojil, řekl ještě o dalším českém občanovi, ten by však měl být v oblasti mimo ohrožení. Ministerstvo kontaktovalo 191 českých občanů zaregistrovaných v systému DROZD. "Zatím nemáme informace o zraněných českých občanech," potvrdil dnes ČTK Řehák.

Do zničené oblasti dnes přijel indonéský prezident Joko Widdodo, který řekl, že letiště v Palu není na 100 procent připraveno k přijímání letadel. V Palu se bude konat masový pohřeb obětí. Nugroho řekl, že je to ze zdravotních důvodů nezbytné. S věřícími se za mrtvé dnes modlil papež František. "Ať je bůh utiší a podpoří ty, kteří se snaží zprostředkovat pomoc," řekl.

Nugroho uvedl, že 821 z dosud potvrzených obětí pochází z Palu a 11 z Donggaly. Viceprezident Jusuf Kalla prohlásil, že počet mrtvých by mohl vystoupit až na tisíce.

Navzdory tomu, že se z poničených budov podle novinářů ještě ozývají hlasy přeživších, v Palu se již objevili zloději, kteří rabují poškozené nákupní centrum. Úřady už sdělily, že nebudou zloděje stíhat a že majitelům obchodů ztrátu nahradí.

Palu leží asi 1500 kilometrů od Jakarty a mnoho obětí v Palu jsou lidé, kteří neodešli z pobřeží, kde se na pláži chystal festival. Na sociálních sítích se objevila kritika na adresu geofyzikální agentury za způsob, jakým varovala před tsunami. Agentura sice varování vydala, ale po 34 minutách je zrušila. "Nemáme k dispozici pozorovatelská data v Palu, museli jsme použít ta, co jsme měli," sdělil Rahmat Triyono z geofyzikální agentury.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226.000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120.000 v Indonésii. Palu zasáhly tsunami v letech 1927 a 1968.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.