Jaderná elektrárna v Mochovcích. FOTO - Wikimedia commons

Mochovce budou zvyšovat výkon bloků

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), připravuje zvýšení výkonu stávajících dvou bloků jaderné elektrárny v Mochovcích.

Vyplývá to z materiálu, který SE předložily slovenským úřadům k posouzení.

Podle předlohy lze navýšení výkonu každého z bloků nad hodnotu 500 megawattů z nynějších 470 megawattů dosáhnout využitím výkonových rezerv a modernizací zařízení. Termín plánované úpravy bloků podnik neupřesnil.

První dva bloky elektrárny Mochovce na jihu Slovenska podnik uvedl do provozu postupně v letech 1998 a 1999. Výkon každého z nich byl již v roce 2008 zvýšen z původních 440 megawattů, a to úpravou tepelného výkonu reaktoru, který v rámci zmiňovaného projektu měněn již nebude.

SE, do jejichž vlastnické struktury předloni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding, dokončují v Mochovcích další dva rozestavěné jaderné bloky. Dostavba třetího a čtvrtého bloku tamní elektrárny se oproti původním plánům opožďuje a zároveň výrazně stoupl rozpočet projektu.

Kromě elektrárny v Mochovcích SE provozují také dva další jaderné bloky v Jaslovských Bohunicích, jejichž výkon byl před osmi lety zvýšen shodně na 505 megawattů v rámci modernizace v hodnotě půl miliardy eur (12,8 mld. Kč). Jaderné elektrárny mají největší podíl na výrobě elektřiny na Slovensku.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.