Španělská policie se střetla se separatisty

Střety mezi policií a katalánskými separatisty v Barceloně si v sobotu vyžádaly 24 raněných. Šest lidí bylo zatčeno, informovala agentura AFP.

Zastánci nezávislosti protestovali proti pochodu španělských policistů za vyšší platy a na podporu kolegů, kteří byli loni nasazeni v Katalánsku kvůli referendu o nezávislosti. V předvečer dnešního prvního výročí referenda o nezávislosti Katalánska rostlo napětí mezi jejími příznivci a odpůrci. Referendum před rokem zmařila španělská policie a civilní garda, které tehdy zranily stovky hlasujících.

Separatisté se v sobotu španělské policisty a jejich vozy snažili potřísnit jásavými barvami. Ti se jim bránili obušky. Jeden separatista předtím potřísnil fialovou barvou muže z asi stočlenné skupiny lidí, která přišla španělskou policii podpořit. Místní katalánská policie následně skupiny oddělila.

Někteří protestující podle AP rovněž házeli vejce a další předměty. Odehrálo se několik potyček, když se separatisté pokusili proniknout na hlavní barcelonské náměstí, kde 3000 lidí manifestujících podporu pořádkovým silám ukončilo svůj pochod.

Na policejní akci se sjeli policisté z celého Španělska a při té příležitosti žádali vyšší platy. Souběžně konané demonstrace separatistů se podle barcelonské radnice zúčastnilo 6000 lidí.

Zastánci nezávislosti zaplnili náměstí v centru Barcelony, mnozí z nich tam strávili i předchozí noc. Po regionální vládě požadovali změnu trasy pochodu španělských policistů.

Minulý měsíc se v hlavním městě Katalánska konalo několik demonstrací. Tisíce lidí se sešly 20. září v den výročí razie španělské policie na katalánském ministerstvu hospodářství, kde policisté loni zabavovali dokumenty k referendu. Milion příznivců nezávislosti dorazil na demonstraci 11. září u příležitosti Dne Katalánska, lidé požadovali také propuštění katalánských separatistických politiků, z nichž někteří jsou kvůli referendu už skoro rok ve vazbě. Katalánská vláda vedená separatisty žádá španělskou centrální vládu, aby povolila závazné hlasování o samostatnosti regionu. Obyvatelé 7,5 milionového Katalánska jsou v otázce nezávislosti rozděleni zhruba napůl.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jaryn
2018-10-02 09:06
Demokracie a lidská práva a la Franco.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.