Ilustrační FOTO - pixabay

Katalánsko: Pryč s okupanty!

První výročí referenda o nezávislosti Katalánska, které uspořádala předchozí regionální vláda přes zákaz španělské justice, si připomněly desetitisíce lidí po celém regionu.

Shromáždění separatistů omezila ráno a dopoledne provoz na několika silnicích i železnici, kolem poledne prošel pochod asi 15 000 studentů centrem Barcelony. Demonstrace připomínající plebiscit, při němž španělská policie bránila lidem v hlasování, byly plánovány až do večera, takže počty mohly přesáhnout i sto tisíc účastníků jako o víkendu, kde podle odhadů vyšlo do ulic až 300 000 lidí, zatímco oficiální zdroje hovořili o tisícovkách...

Univerzitní a středoškolští studenti uspořádali pochod centrem Barcelony pod heslem 1. října - Nezapomeneme, ani nepromineme. Jejich průvod vedl i kolem sídla španělské policie v katalánské metropoli, kde studenti volali mj. »Pryč s okupačními silami«. Mávali katalánskými vlajkami a křičeli také »Svobodu pro politické vězně«. Jimi označují katalánské politiky, z nichž někteří jsou už skoro rok ve vazbě a jimž hrozí trest až 25 let vězení za údajnou vzpouru.

Semínko

Loňské události si připomněla i nynější katalánská vláda, složená rovněž ze separatistů. Dopoledne uspořádala zasedání ve městě Sant Julia de Ramis, kde vloni policie uzavřela volební místnost, v níž měl hlasovat tehdejší katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten nakonec hlasoval jinde. Nový katalánský premiér Quim Torra vyzval k propuštění katalánských politiků z vazby a k pokračování manifestací za zrušení trestního stíhání bývalého katalánského vedení. Torra též označil loňské referendum za »semínko«, z něhož vyroste Katalánská republika.

Torra také pochválil separatistickou organizaci Výbory pro obranu republiky (CDR), která uspořádala velkou část aktuálních akcí v regionu. Toho podle ČTK využil lídr španělské opozice, šéf lidovců Pablo Casado k útoku na španělského socialistického premiéra Pedra Sáncheze, který by podle něj měl buď opět převzít přímou správu Katalánska (jako to udělal vloni předchozí španělský lidovecký premiér a strůjce nedemokratických zásahů v Katalánsku Mariano Rajoy), nebo vyhlásit ve Španělsku parlamentní volby.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tomasklima162
2018-10-02 15:41
Sjednocená Evropa je příliš velké sousto a tak se nás Rusko snaží
naporcovat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.